Końcówka 2024 roku to doskonały moment na przegląd najważniejszych wydarzeń w branży telekomunikacyjnej.
W ostatnich miesiącach widać wyraźnie przyspieszenie prac nad 6G, popularyzację prywatnych sieci 5G w przemyśle, a także rosnące zainteresowanie tematyką „zielonej telekomunikacji” i bezpieczeństwem sieci. Przyjrzyjmy się pokrótce najistotniejszym zagadnieniom z 2024 roku, które z pewnością wpłyną na przyszły rok w telekomunikacji.
Rozwój 5G i początki wdrożeń 6G
Sieci 5G zdążyły już pokazać swój potencjał – umożliwiają szybką transmisję danych i niskie opóźnienia, co potwierdzają raporty GSMA i producenci sprzętu, tacy jak Nokia czy Ericsson. Tymczasem ruszył już wyścig o 6G. W Finlandii, w ramach projektu 6G Flagship (realizowanego m.in. we współpracy z Nokią), intensywnie bada się możliwości szóstej generacji, a o postępach na bieżąco informują oficjalne strony Nokii oraz 6G Flagship. Czy 2025 będzie rokiem podwójnych wyzwań dla infrastruktury operatorów? Czas pokaże.
Private 5G i Przemysł 4.0
Przemysłowy świat coraz chętniej sięga po prywatne sieci 5G (Private 5G). Ciekawym przykładem z tego roku jest fabryka BMW, gdzie wysokie prędkości i stabilna łączność pozwalają robotom montażowym działać w pełnej synchronizacji, o czym można przeczytać na oficjalnej stronie tego producenta.
Dla operatorów oznacza to możliwość rozwoju w oparciu o sprzedaż wycinków pasm i oferowania dedykowanych usług przeznaczonych wyłącznie dla fabryk czy kampusów firmowych. Według analiz rynkowych opublikowanych jesienią 2024 roku, coraz więcej przedsiębiorstw chce angażować się w tego typu współpracę z operatorami, bo dzięki niej zyskują pełną kontrolę nad swoim ekosystemem sieciowym i wysoki poziom bezpieczeństwa danych.
Infrastruktura satelitarna i dostęp do Internetu
2024 udowodnił, że w regionach o słabym zasięgu naziemnym doskonale sprawdzają się sieci satelitarne. Przykładem jest Starlink od SpaceX, którego satelity na niskiej orbicie (LEO) zapewniają szybki Internet w wielu zakątkach świata. Na oficjalnej stronie Starlink znajdziemy aktualne informacje o rozbudowie konstelacji i zasięgu usługi. Z kolei w Nowej Zelandii operator Spark prowadził już testy dotyczące łączenia usług satelitarnych z własną infrastrukturą, w celu uzyskania zapasowego łącza na wypadek awarii własnej infrastruktury.
Zdjęcie: Joshua Conti, U.S. Space Force, Public domain, Wikimedia Commons
Wdrażanie rozwiązań chmurowych w telekomunikacji
Coraz więcej operatorów decyduje się na przenoszenie swoich usług do chmury, zwłaszcza tych związanych z zarządzaniem ruchem sieciowym czy VoIP. Dobrym przykładem jest współpraca Telefóniki i Google Cloud, której celem jest udostępnienie firmom w Ameryce Łacińskiej zaawansowanych narzędzi chmurowych. Powodzenie tego przedsięwzięcia z pewnością przyniosłoby kolejne współprace, pozwalając operatorom szybciej skalować rozwiązania i łatwiej wdrażać nowe funkcje dla klientów. Warto więc obserwować rozwój wydarzeń w ty obszarze.
Kwestie bezpieczeństwa
Ataki DDoS i inne cyberzagrożenia pozostają poważnym wyzwaniem dla operatorów. National Cyber Security Centre (NCSC) w Wielkiej Brytanii regularnie ostrzega przed wzrostem skali i złożoności ataków, a GSMA w swoich raportach zwraca uwagę na znaczenie segmentacji sieci (network slicing) czy sztucznej inteligencji w szybszym wykrywaniu anomalii. Dla firm telekomunikacyjnych oznacza to jedno – kolejne inwestycje w nowe systemy bezpieczeństwa, by chronić zarówno siebie, jak i swoich klientów.
Na styku rzeczywistości i świata wirtualnego
Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość ((AR i VR) zaczynają wpisywać się w ofertę operatorów. NTT Docomo w Japonii angażuje się w projekty XR (extended reality), co pozwala m.in. na zdalne transmisje sportowe w VR czy profesjonalne szkolenia na odległość. Ich strona anglojęzyczna oferuje wgląd w różne inicjatywy, które mogą niebawem zyskać uznanie w kolejnych krajach. Przyszły rok pokaże czy mówimy o początkach trendu czy też mało znaczącym urozmaiceniu swoje oferty.
Zrównoważony rozwój
„Zielona telekomunikacja” to już nie tylko chwyt marketingowy, lecz realna odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na czystą energię. Operatorzy poszukują alternatywnych źródeł energii dla stacji bazowych. W północnej Szwecji Ericsson przeprowadził udane testy zasilania stacji bazowej ogniwami wodorowymi. Głośno o projekcie stało się latem 2024 roku, a wdrożenie takiego rozwiązania może być znakomitym przykładem ekologicznej infrastruktury dla sieci komórkowych w odległych lokalizacjach lub ekstremalnych warunkach pogodowych.
Komunikacja kryzysowa i odporność sieci
Sprawne działanie infrastruktury telekomunikacyjnej to nie tylko kwestia wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. W sytuacjach kryzysowych jest to kwestia bezpieczeństwa. Adresowanie tego faktu i szukanie rozwiązań zapewniających bezpieczną i stabilną komunikację w sytuacjach zagrożenia, staje się ważnym strategicznie działanie w coraz większej liczbie krajów. W Kanadzie, jak podawała stacja CBC, operatorzy ściśle współpracują z władzami, inwestując w systemy ostrzegania i zapewniając dostęp do łączności nawet w trudnych warunkach pogodowych. Działania te znajdują też swoje odzwierciedlenie w informacjach publikowanych przez kanadyjski rząd, podkreślających znaczenie telekomunikacji w sytuacjach awaryjnych. Z pewnością zobaczymy w przyszłym roku na arenie międzynarodowej więcej zaangażowania w tym temacie.
Na przestrzeni 2024 roku branża telekomunikacyjna udowodniła, że potrafi dynamicznie reagować na nowe wyzwania i prowadzić innowacyjne projekty. Operatorzy coraz chętniej podejmują współpracę z różnymi partnerami – od dostawców chmury po producentów sprzętu – aby sprostać potrzebom klientów, a zarazem nadążyć za postępem technologicznym.
W imieniu całej Redakcji RFBENCHMARK, życzymy Wszystkim aby nadchodzący rok 2025 przyniósł jeszcze więcej przełomowych pomysłów oraz dalszy wzrost jakości łączności. Tak by każdy z nas mógł cieszyć się prawdziwą wolnością komunikacji niezależnie od miejsca i czasu.
Redakcja RFBENCHMARK
Dodaj komentarz
Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *