W dniu dzisiejszym obchodzimy nie lada rocznicę. Dokładnie 28 lat temu, 20 grudnia 1991 roku, komputery w Polsce uzyskały pierwsze połączenie internetowe. Pionierskie urządzenia znajdowały się w Warszawie, Krakowie, Toruniu oraz Katowicach. Również tamtego pamiętnego dnia Stany Zjednoczone oficjalnie zezwoliły na łączność z Polską, która do tej pory była ograniczona.
Kilka miesięcy przed epokowym wydarzeniem, Rafał Pietrak, ówczesny pracownik Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, wysłał pierwszą wiadomość poprzez sieć globalną. Dotarła ona do Kopenhagi. Wbrew popularnym opiniom nie był to jednak pierwszy e-mail, a jedynie ustanowienie połączenia, dzięki któremu udało się nawiązać kontakt z Uniwersytetem Kopenhaskim.
Co ciekawe, Polska nie była wcale opóźniona względem innych krajów, jeżeli chodzi o wdrożenie sieci internetowej. Początki Internetu przypadają na lata 80. XX wieku i został on stworzony na potrzeby Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Szwajcarii (CERN). Pełnił rolę sieci wewnętrznej. Z kolei pierwsze komercyjne zastosowania datuje się na sierpień 1991 roku.
Ile kosztowało podłączenie Polski do Internetu?
Szacuje się, że wdrożenie sieci do Polski kosztowało 435 milionów starych złotych, czyli około 43,5 tysiąca PLN. Tyle wynosiła dotacja dla Uniwersytetu Warszawskiego od rządowego Komitetu Badań Naukowych.
Krok po kroku Internet zdobywał w Polsce popularność. W styczniu 1992 już 2 tysiące osób korzystało z dobrodziejstw globalnej sieci. Prawdziwy rozkwit Internetu w Polsce przypadł na drugą połowę lat 90. Wtedy powstała Wirtualna Polska, wkrótce w 1996 Roman Kluska uruchomił portal OptimusNet, znany dzisiaj jako Onet. Z kolei w 1999 roku studenci SGH w Warszawie oferowali usługę bezpłatnych kont poczty elektronicznej. Tak powstał portal O2.pl.
Źródło: Polskie Radio
Dodaj komentarz
Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *