Search

7,5 miliardów złotych na budowę i utrzymanie publicznej sieci mobilnej i stacjonarnej

7,5 miliardów złotych na budowę i utrzymanie publicznej sieci mobilnej i stacjonarnej

Blisko 7,5 miliardów złotych, które zostanie wydane w ciągu 9 lat (2023-2032) to szacunkowa wysokość środków finansowych mających posłużyć do zbudowania i utrzymania publicznej sieci mobilnej i stacjonarnej. Wynika to bezpośrednio z oceny skutków regulacji (OSR) zawartej w najnowszej wersji projektu nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Większość środków zostanie rozdysponowana na rozbudowę mobilnej sieci w technologii 5G. 

W 2023 roku na realizację tych celów zostało w budżecie państwa zabezpieczone 189 milionów złotych. Kwota ta ma posłużyć do utworzenia zaplecza infrastrukturalnego, zakupy urządzeń i rekrutację zespołu. W 2024 roku wykorzystana ma zostać kwota 750 milionów złotych, a za dwa lata wydatki mają wynieść nawet 1,5 miliarda złotych. Poziom finansowania w następnych latach wyniesie w granicach 500-600 milionów złotych. 

OSR informuje o zadaniach dotyczących budowy sieci mobilnej. Wśród nich znajdziemy m.in. dzierżawę miejsca na istniejących wieżach i masztach, budowę nowych obiektów i zakup sprzętu aktywnego. Rozbudowa infrastruktury ma kosztować w ciągu 9 lat ponad 2,6 miliarda złotych. Efektem tych inwestycji będzie m.in. konstrukcja 300 nowych wież telekomunikacyjnych w regionach, które uznawane są za białe plamy. 

Źródło: Telko.in / KPRM

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos