Zewsząd docierają do nas wieści o kolejnych wdrożeniach sieci 5G w państwach na całym świecie. Stabilny rozwój infrastruktury piątej generacji jednych napawa strachem, u innych natomiast wywołuje czysty entuzjazm. Z raportu 5G for SMEs: what does it mean for CPS? przygotowanego przez firmę Omdia na zlecenie BearingPoint//Beyond wynika jednak jasno: małe oraz średnie przedsiębiorstwa nie mają tylu powodów do radości, co przeciętny użytkownik.
Raport podkreśla potencjał małych i średnich przedsiębiorstw (SMEs) jako głównego źródła przyszłych przychodów operatorów telekomunikacyjnych pochodzących z 5G. Szacuje on bowiem, że przedsiębiorstwa tego typu stanowią obecnie 99% firm na całym świecie. Przekłada się to na prognozowaną wartość rynku usług dla tego sektora w wysokości aż 433 miliardów dolarów (356 mld euro) do końca 2025 roku. Potencjał ten pozostaje jednak w dużej mierze niewykorzystany, gdyż większość operatorów koncentruje do 70% swoich zasobów na dużych międzynarodowych przedsiębiorstwach stanowiących pozostały 1%.
Pomimo tego odkrycia, nieliczni operatorzy rozpoznają w małych i średnich przedsiębiorstwach główne źródło przychodów w modelu B2B. Prawie połowa (42%) małych i średnich przedsiębiorstw dostrzega natomiast wartość 5G oraz postrzega operatorów telekomunikacyjnych jako zaufanych partnerów w zakresie realizacji własnych strategii 5G.
W przypadku dużych przedsiębiorstw sytuacja wygląda odwrotnie. Telekomy sądzą, że to głównie firmy z tego sektora będą generować przychody z 5G, podczas gdy przedstawiciele dużych przedsiębiorstw nie uważają operatorów za głównych dostawców 5G. Wyniki raportu wskazują, że aż 72% respondentów wolałoby podjąć współpracę z dostawcą nie będącym firmą telekomunikacyjną. 31% zdecydowałoby się na dostawcę usług chmurowych, podczas gdy 34% preferuje samodzielne działanie w tym zakresie.
Zdaniem Camille Mendler, głównego analityka w Omdia, kilku operatorów radzi sobie całkiem nieźle jeśli chodzi o oferty skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw. Vodafone Spain proponuje kompleksowe rozwiązanie zawierające szereg atrakcyjnych narzędzi zwiększających produktywność zaprojektowanych z myślą o urządzeniach mobilnych. SK Telecom współpracuje natomiast z koreańskim stowarzyszeniem Smart Factory Data Association oraz twórcą oprogramowania BISTel w celu zaoferowania małym i średnim przedsiębiorstwom z sektora produkcyjnego usługi analizy big data opartej na technologii 5G. Tego typu podejście ilustruje sposób, w jaki operatorzy mogą łączyć możliwości 5G wraz z innymi zasobami w celu zapewnienia małym i średnim przedsiębiorstwom ogromnej wartości.
Pozostałe wnioski można znaleźć w pełnej wersji raportu 5G for SMEs: what does it mean for CPS?
Źródło: telko.in
Dodaj komentarz
Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *