Nasze życie coraz mocniej zdominowane jest przez technologię. Szczególnie widoczne jest to w perspektywie zasięgu miniaturowych, mobilnych urządzeń, które towarzyszą nam na każdym kroku. Trudno się dziwić temu trendowi. Smartfony i pozostałe inteligentne urządzenia podręczne dają duży komfort i usprawniają nasze życie. Z drugiej strony chyba większość z nas uświadomiła już sobie, że jest to wytrych, który może odsłonić naszą prywatność i sprawić nam wiele problemów. Naukowcy z Trinity College w Dublinie zbadali, jak często producenci smartfonów i tabletów, a także aplikacji mobilnych, udostępniają nasze dane osobowe.
Liczby mogą nas przerażać. Okazuje się, że średnio smartfony udostępniają informacje o nas co 4,5 minuty. Nawet wtedy, gdy nie korzystamy z tych urządzeń! Jeden z członków zespołu naukowego, profesor Doug Leith, obalił przy okazji pewien popularny mit – urządzenia oparte o system operacyjny iOS nie są pod tym względem wcale bezpieczniejsze od smartfonów korzystających z systemu Android. Z drugiej strony urządzenia działające w ekosystemie Google przekazują zdecydowanie większe ilości danych.
Lista informacji, które są potencjalnie narażone na udostępnienie jest stosunkowo długa. Znajdują się na niej m.in.: numer IMEI, numer seryjny, adres MAC Wi-Fi czy też numer telefonu użytkownika.
– Myślę, że większość ludzi akceptuje fakt, że Apple i Google muszą zbierać dane z ich telefonów, aby świadczyć usługi takie jak iCloud czy Dysk Google. Jednak kiedy używamy naszych smartfonów tylko jako telefonów – do wykonywania i odbierania połączeń, niczego więcej – trudno jest zrozumieć, dlaczego producenci muszą gromadzić dane. Jednak w tym badaniu odkrywamy, że Apple i Google zbierają bogactwo informacji właśnie w takiej sytuacji. Wydaje się to przesadą i trudno zrozumieć, dlaczego jest to konieczne – podkreśla profesor Doug Leith.
Szczególnie zaskakująca może być informacja, że naruszenia prywatności dotyczyć mogą nie tylko danego urządzenia, ale również zgromadzonych informacji o pozostałych smartfonach znajdujących się w okolicy (podłączonych np. Do tej samej sieci Wi-Fi).
Do tych rewelacji ustosunkował się m.in. rzecznik prasowy Google:
– Nowoczesne samochody regularnie wysyłają do producentów podstawowe dane o komponentach, ich stanie bezpieczeństwa i harmonogramach przeglądów, a telefony komórkowe działają w bardzo podobny sposób. Ten raport zawiera szczegółowe informacje na temat komunikacji, która pomaga zapewnić aktualność oprogramowania iOS lub Android, działanie usług zgodnie z przeznaczeniem oraz bezpieczeństwo i sprawne działanie telefonu
Źródło: Tabletowo.pl
Dodaj komentarz
Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *