Duże kontrowersje wzbudziła decyzja Apple’a, by nie dołączać ładowarek do kupowanych nowych urządzeń mobilnych tego producenta. Oficjalnie chodzi o ochronę środowiska. Nieoficjalnie jednak wiele osób wskazuje na model biznesowy marki skierowany w stronę dokupywania kolejnych dodatków do sprzętu. Chcąc uciąć spekulacje, gigant z Cupertino przedstawił statystyki dotyczące realizacji celów związanymi z ekologią oraz zrównoważoną ekonomią.
Apple przyznało, że rezygnacja z dołączania łądowarek do każdego zestawu sprzętu pomogło zaoszczędzić 861000 ton miedzi, cynku i cyny. Mniejszy rozmiar pudełek pozwala też na łątwiejszą logistykę, co zmniejsza częstotliwość dostaw i pzowala kontrolować ślad węglowy.
W 2020 emisja CO2 spadła w Apple’u z 25,1 mln ton (w 2019) do 22,6 milionów ton.
Jako firma podjęliśmy pilniejsze niż kiedykolwiek działania, aby stworzyć silniejszą, zdrowszą przyszłość dla naszej planety i ludzi. W 2020 r. oznaczało to duży postęp w naszej walce ze zmianami klimatycznymi. Sama firma Apple stała się neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla w naszych działaniach na całym świecie. Zobowiązaliśmy się też do całkowitej neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 r., w odniesieniu do całego śladu węglowego – od łańcucha dostaw po korzystanie z wytwarzanych przez nas produktów. Te same produkty wykorzystują teraz więcej materiałów pochodzących z recyklingu niż kiedykolwiek, na przykład 40% materiałów w wyświetlaczu MacBook Air pochodzi z recyklingu, podobnie jak 99% wolframu, którego używamy obecnie w iPhone’ach 12 i Apple Watch Series 6.
Lisa Jackson, wiceprezes ds. środowiska w Apple
Firma chwali się jednak nowatorskim laboratorium pozwalającym na skuteczny recykling materiałów i surowców z zużytych urządzeń Apple. Pozwala to m.in. na odzyzkanie metali ziem rzadkich. Podobne standardy Apple nakłada na swoich poddostawców.
Raport pozycjonuję firmę ze słynnym, nadgryzionym jabłkiem w logo w czołówce firm technologicznych pod kątem dbania o środowisko naturalne. Czy to prawda, czy jedynie zabieg PR-owy – zostawiamy do oceny naszym czytelnikom.
Raport jest dostępny w całości tutaj.
Źródło: Apple / tabletowo.pl
Dodaj komentarz
Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *