Urząd Komunikacji Elektronicznej 4 i 10 listopada 2021 przeprowadził wideokonferencję ze słowackim odpowiednikiem, czyli instytucją regulatora słowackiego rynku telekomunikacyjnego Teleoff. JAcek Oko, prezes UKE, miał okazję wymienić się doświadczeniami i opiniami z Ivanem Martakiem, przewodniczącym Teleoff.
Słowacy podzielili się własnymi doświadczeniami z zakresu wdrożenia i wykorzystania pasm częstotliwości 3,8-4,2 GHz. To właśnie w dystrybucji tych pasm Teleoff ma znacznie większe doświadczenie od polskiego regulatora rynku telekomunikacji.
Słowacki Teleoff odniósł w ostatnich miesiącach wiele sukcesów związanych z wdrażaniem technologii 5G. Pod koniec 2020 roku Teleoff rozdysponował m.in. pasmo 700 MHz. Z kolei aukcja pasma o zakresie 3,5 Ghz odbyła się w 2016 i zostało ono rozdysponowane wśród 3 operatorów: O2 Slovakia, Swam i Slovanet. Kolejnym krokiem milowym było pozyskanie w połowie 2019 roku przez słowacki Orange dwóch bloków po 20 MHz z zakresu 3,5 GHz od Slobanetu. W lipcu ten sam operator nabył częstotliwości 3,5 GHz od firmy Swan. Licencje obowiązują do sierpnia 2025 roku.
Orange rozpoczął świadczenie usługi 5G w paśmie 3,5 GHz w maju tego roku w stolicy kraju – Bratysławie oraz Bańskiej Bystrzycy. Niemal dokładnie rok temu, w grudniu 2020 r., usługi w ramach technologii 5G rozpoczął Slovak Telekom. Ten operator zdecydował się jednak na wykorzystanie pasma 2100 MHz.
O2 w ubiegłym roku przeprowadziła próbne wdrożenie i uruchomienie 5G w Bratysławie, a na skalę komercyjną uruchomiło usługi 5G od września 2021 roku. Do końca roku jej sieć 5G będzie obejmować 20% populacji Słowacji.
UKE poinformował, że przekazał stronie słowackiej wiedzę i dobre praktyki stosowane w zakresie realizacji Planu Szerokopasmowego Polski oraz wykorzystania funduszy unijnych na infrastrukturę telekomunikacyjną. Ponadto, ważnym punktem było przekazanie informacji dotyczących sposobu regulacji dostępu do słupów polskich spółek energetycznych, zapewnienia hurtowego dostępu do infrastruktury fizycznej, komunikacji niezamówionej (telemarketing), systemu monitorowania widma częstotliwości.
Źródło: Telko.in
Dodaj komentarz
Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *