Wielkie badanie stacjonarne 5G w Polsce trwa. Tym razem pod lupę specjalistów z firmy Notel Poland trafiła północno-wschodnia część Polski. Dzisiaj dowiemy się jak operatorzy radzą sobie z wdrożeniem sieci 5G w Trójmieście, Olsztynie oraz Białymstoku.
Zasady pomiarów nie różniły się od tych wykonanych w Szczecinie i Poznaniu. Zespół Notel przemieszczał się pojazdem wyposażonym w urządzenia Xiaomi Mi 11, które dostosowane są do korzystania z sygnału 5G. Wszystkie testy przeprowadzone były w stabilnych warunkach radiowych i bezruchu (ang. Stationary tests), a uwagę poświęcono głównie na ocenę szybkości i jakości transmisji pakietowej w dół i w górę.
Przeczytaj także: Raport z pomiarów stacjonarnych 5G w Szczecinie i Poznaniu
We wszystkich aglomeracjach wybrano najpopularniejsze lokalizacje, które są chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów. W Trójmieście było to 15 punktów pomiarowych (Stadion Miejski w Gdyni, Sopot Centrum, Polsat Plus Arena Gdańsk, Politechnika Gdańska, Park Rady Europy, Morski park handlowy, IKEA Gdańsk, I Akademickie LO, Galeria Klif w Gdyni, Europejskie Centrum Solidarności, ERGO Arena, Dworzec Gdynia Główna, Dworzec Gdańsk Główny, Auchan Gdańsk, Aquapark Sopot).
W Olsztynie obszarem testów objętych zostało 6 lokalizacji (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Starówka, Sportowa Aquasfera, Plaża, Castorama). Z kolei w Białymstoku testowane okolice 9 miejsc (SM, Rynek Kościuszki, Plaża Miejska, PCRT, Nowe Miasto, Dworzec Białystok, CH Zielone Wzgórza, CH Auchan Produkcyjna, CH Atrium Biała).
Przeczytaj także: Jak wygląda stan wdrożenia 5G w Warszawie? – raport StationaryTest RFBENCHMARK
Testy pobierania i wysyłania – wyniki 5G only
Najważniejszymi i najciekawszymi wynikami są wartości średniej prędkości pobierania w osiągane w najnowszej technologii.
Poniżej przedstawiono wyniki z uwzględnieniem tylko technologii 5G (NSA). Zaznaczyć trzeba, iż niestety u niektórych operatorów wyniki zostały uzyskane przy częściowej dostępności nowej technologii w trakcie wykonywania testów w danych lokalizacjach. Wyniki, gdzie procent wykonania testów w 5G nie osiągnął 90% zostały oznaczone (*) – szczegółowe rozbicie dostępne jest na wykresie.
Wśród wyników wartości prędkości pobierania zauważalne jest zdecydowane zwycięstwo Plusa w Trójmieście i Olsztynie, gdzie wartości są o ponad 200 Mb/s i 100 Mb/s wyższe w porównaniu z innymi operatorami. W Białymstoku T-Mobile pokazał pazur ustępując tylko o 20 Mb/s.
W Trójmieście Plus z wynikiem 296 Mb/s wygrał nad T-Mobile, który z wynikiem 135.3 Mb/s zajmuje drugie miejsce. Tuż za nimi, Orange z wynikiem 129.7 Mb/s wyprzedza ostatniego Playa, który z wynikiem 85.7 Mb/s zajmuje czwarte miejsce.
Olsztyn również zdominowany przez Plus z wynikiem 223.8 Mb/s, wyprzedzając ponownie T-Mobile który z wynikiem 116 Mb/s zajmuje drugie miejsce. Ostatnie miejsce, tym samym zamykając podium z wynikiem 89.8 Mb/s zajmuje Play.
Wyniki ze stolicy Podlasia mogą zadowalać użytkowników T-Mobile, który przekroczył średnią prędkość 214 Mb/s. Niepokonanym, na czele stawki pozostaje Plus z wynikiem 233.9 Mb/s. Ponownie ostatni, Play z wynikiem 89.6 Mb/s zajmuje trzecie miejsce.
Zgodnie z konfiguracją pomiarową, telefony wykonywały testy w trybie FreeMode, wykorzystując najwyższą dostępną w danym miejscu technologię jaką oferowała sieć.
Biorąc pod uwagę zestawienie użycia technologii 5G przez operatorów można zauważyć pewne podobieństwa z badaniami ze Szczecina i Poznania. Urządzenie pomiarowe korzystające z karty SIM Plusa we wszystkich wymienionych miastach wykonało 98-99% testów w technologii 5G. Podobnie, jak w stolicach województwa zachodniopomorskiego oraz województwa wielkopolskiego Orange wypadła najsłabiej pod względem użycia technologii 5G. Pomarańczowy operator występował w 20% punktów pomiarowych Trójmiastach, lecz nie miał zasięgu 5G zarówno w badanych lokalizacjach Olsztyna jak i Białegostoku. Pozostali operatorzy również zanotowali słabsze wyniki pod tym względem. Play z najlepszej strony pokazał się w Białymstoku, gdzie 84% pomiarów zostało zrealizowanych za pomocą technologii 5G. T-Mobile notował od około 21% (Olsztyn) do maksymalnie ponad 44% (Trójmiasto).
Tabela wyników średnich wartości prędkości wysyłania w technologii 5G zawirowała i poprzestawiała całą klasyfikację znaną z wyników prędkości pobierania.
Zwycięzca testów pobierania, Plus notuje wyniki 37.9 Mb/s (Trójmiasto), 32.9 Mb/s (Olsztyn) i 45.5 Mb/s (Białystok) zajmując trzecie miejsca. Czwarte miejsce w Trójmieście zajmuje Orange z wynikiem 34,3 Mb/s. Drugie miejsca okupuje T-Mobile z wynikami 39,9 Mb/s (Trójmiasto), 36,2 Mb/s (Olsztyn) i 51.4 Mb/ (Białystok). Liderem tego zestawienia jest Play zajmując wszystkie 3 pierwsze miejsca z wynikami kolejno 66.7 Mb/s (Trójmiasto), 69.1 (Olsztyn) i 62.2 Mb/s (Białystok).
Testy pobierania plików
Dalsza część analiz wyników prezentuje otrzymane rezultaty całościowo, nie wykluczając żadnej z technologii jaka była dostępna w trakcie pomiaru (tryb FreeMode), pokazując jak mogły wyglądać odczucia użytkownika końcowego w danym mieście – lokalizacji pomiarowej.
Dla każdego wyniku prędkości zaprezentowane również zostało rozbicie technologii użytej w trakcie pomiaru. Pokazuje to dostępność 5G w obranych punktach pomiarowych jak również może dawać obraz o aktualnym stanie wdrożenia technologii 5G w Polsce.
Analizując prędkość pobierania danych 5G wykonanych w stabilnych warunkach radiowych zauważalny jest podobny trend, co w przypadku poprzednio zbadanych miast. Plus charakteryzuje się najlepszymi osiągami w tej kategorii. Średnia prędkość tego operatora w Trójmieście oscyluje w granicach 294,7 Mb/s, w Olsztynie 223,8 Mb/s, a w Białymstoku – 233,8 Mb/s. Na drugim miejscu znalazł się T-Mobile z średnimi wynikami 136,8/116,5/139,8 Mb/s (odpowiednio Trójmiasto/Olsztyn/Białystok). Gorsze wyniki zanotowało Orange, które rywalizowało zacięcie z Play o trzecie miejsce w klasyfikacji. Pomarańczowy operator według pomiarów Notel Poland osiągnął wyniki w wysokości 118,1/73,6/98,9 Mb/s. Play z kolei na liczniku zanotował 89,2/139,6/85,1 Mb/s.
Wskaźniki dotyczące średniej szybkości wysyłania danych ma swoje odzwierciedlenie w zestawieniu per lokalizacja. Play w Trójmieście najlepiej wypadł przy sopockim Aquaparku (201,4 Mb/s), w Olsztynie przy Warmińsko-Mazurskim Uniwersytecie w Olsztynie (230.5 Mb/s), a w Białymstoku w CH Atrium Biała (151.1 Mb/s).
Drugi operator w tej klasyfikacji – Plus – z najlepszych rezultatów cieszył się w okolicach galerii Klif w Gdyni przebijając barierę 500 Mb/s, Plaży w Olsztynie (284,9 Mb/s) i Dworca w Białymstoku (281,3 Mb/s).
Dla T-Mobile najlepszymi lokalizacjami w każdym z miast były kolejno galeria Klif w Gdyni (248.7 Mb/s), UWM w Olsztynie (105.8 Mb/s) oraz CH Zielone Wzgórza w Białymstoku (242.0 Mb/s).
Najsłabiej na tle rywali wypadło Orange. Swoje najlepsze wyniki ten operator zanotował w Galerii Klif w Gdyni (185.2 Mb/s), Castoramie w Olsztynie (110.3 Mb/s), a w Białymstoku była to Plaża Miejska (174.9 Mb/s).
Testy wysyłania plików
Jeżeli chodzi o dane dotyczące szybkości wysyłania danych 5G to rezultaty poszczególnych operatorów są odpowiednio niższe niż te obserwowane w kategorii pobierania. Tym razem najlepszy średni wynik w Trójmieście odnotował Play (63,4 Mb/s) wyprzedzając kolejno Plusa (38,0 Mb/s), T-Mobile (32,1 Mb/s) i Orange (30,8 Mb/s). Podobna kolejność operatorów była w Olsztynie – Play (58,8 Mb/s) wyprzedził Plusa (32,9 Mb/s), a także T-Mobile (30,3 Mb/s) i Orange (26,1Mb/s). Identyczny układ zanotowano w Białymstoku: Play (55,2 Mb/s), Plus (45,5 Mb/s), T-Mobile (34,4 Mb/s) i Orange (27,5 Mb/s).
Wskaźniki dotyczące średniej szybkości wysyłania danych ma swoje odzwierciedlenie w zestawieniu per lokalizacja. Play w Trójmieście najlepiej wypadł w Morskim Parku Handlowym (87,8 Mb/s), w Olsztynie na Starówce (86,1 Mb/s), a w Białymstoku w CH Atrium Biała (102,6 Mb/s).
Drugi operator w tej klasyfikacji – Plus – z najlepszych rezultatów cieszył się w okolicach Parku Rady Europy w Gdyni (47,0 Mb/s), Plaży w Olsztynie (55.2 Mb/s) i CH Atrium Biała w Białymstoku (70,5 Mb/s).
Dla T-Mobile najlepszymi lokalizacjami w każdym z miast były kolejno Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku (53,7 Mb/s), UWM w Olsztynie (41,7 Mb/s) oraz Plaża Miejska w Białymstoku (58,1 Mb/s).
Najsłabiej na tle rywali wypadło Orange. Swoje najlepsze wyniki ten operator zanotował w Galerii Klif w Gdyni (47,8 Mb/s), UWM w Olsztynie (33,8 Mb/s), a w Białymstoku było to SM (39,3 Mb/s).
Testy streamingu
Kolejnym istotnym elementem testów stacjonarnych były pomiary i analiza wyników osiąganych w serwisach streamingowych. Mimo iż różnice mogą wydawać się znikome, to dla użytkownika końcowego mogą być zauważalne.
Średni czas buforowania filmu wskazuje, że najlepiej z tym zadaniem poradził sobie Plus (2.212s w Trójmieście; 2.111 w Białymstoku), który ustąpił jedynie raz Orange (2.048s w Olsztynie).
Najgorzej w tej klasyfikacji – Play- z najlepszych rezultatów cieszył się w Białymstoku (2.145s), następnie kolejno w Olsztynie (2.372 Mb/s) i w Trójmieście (2.387 Mb/s).
Dla T-Mobile najlepszymi wynikami z miast były Białystok (2.148s), Olsztyn (2.155s) oraz Trójmiasto (2.379 Mb/s).
Orange, swoje najlepsze wyniki ten operator zanotował wyprzedzając wszystkich w Olsztynie (2.048s), następnie kolejno w Białymstoku (2.188s) i Trójmieście (2,215s).
Ważnym miernikiem, który pozwala ocenić komfort przeglądania treści wideo jest ilość zatrzymań filmu w trakcie jego odtwarzania (wymuszona np. buforowaniem). Tutaj bezbłędny okazał się Plus, który we wszystkich miastach uzyskał 100% płynność. Najsłabiej wypadło Orange, które w Olsztynie i Białymstoku notuje od czasu do czasu od 1 do 2 zatrzymań plików wideo.
Podsumowanie wykonanych pomiarów 5G w Trójmieście, Olsztynie oraz Białymstoku
Kolejna partia dokładnych pomiarów stacjonarnych 5G w północno-wschodniej części kraju pokazała porównywalne i równie zadowalające wyniki sieci 5G, co w głównych miastach znajdujących się w północno-zachodnich województwach.
Podobnie jak w Szczecinie i Poznaniu, także w Trójmieście, Olsztynie oraz Białymstoku najlepsze rezultaty osiąga Plus. potwierdza to duże wysiłki tego operatora przy rozbudowie infrastruktury i wdrażaniu najlepszych rozwiązań. Orange nadal nie ma wystarczająco zmodernizowanej sieci, co powoduje, że miejscami korzysta z technologii starszej generacji.
W ramach przypomnienia, wszyscy operatorzy w Polsce oferują użytkownikom agregację 5G z LTE w trybie 5G Non-Standalone (NSA). Jednakże, Polkomtel aktualnie jako jedyny wykorzystuje całe swoje pasmo 2600 MHz TDD (n38) o szerokości 40MHz na potrzeby technologii 5G. Natomiast pozostali operatorzy wykorzystują dynamiczne współdzielenie swojego pasma 2100 MHz (n1) pomiędzy LTE i 5G z wykorzystaniem funkcjonalności zwanej DSS (Dynamic Spectrum Sharing).
Kolejny artykuł już niedługo, gdzie podzielimy się wynikami, jak prezentowała się technologia 5G w Lublinie, Rzeszowie i Krakowie.
Dodaj komentarz
Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *