Search

Stan wdrożenia 5G we Wrocławiu i GOP – raport Stationary Test RFBenchmark (luty 2022)

Stan wdrożenia 5G we Wrocławiu i GOP – raport Stationary Test RFBenchmark (luty 2022)

Kolejny przystanek na trasie wielkiego badania stanu wdrożenia 5G w Polsce. Specjaliści firmy Notel Poland zawitali do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego oraz Wrocławia.

Podobnie jak w innych częściach kraju pomiary zostały wykonane zgodnie z metodologią Stationary Test. Samochód wyposażony w urządzenia Xiaomi Mi 11 (gotowe do odbioru sygnału 5G) zmierzyły jakość i prędkość usług 5G operatorów komórkowych w stabilnych warunkach radiowych i bezruchu. Głównym zadaniem była analiza szybkości oraz jakości transmisji pakietowej w dół i w górę.

Przeczytaj także: Raport z pomiarów stacjonarnych 5G w Szczecinie i Poznaniu

Przeczytaj także: Raport z pomiarów stacjonarnych 5G w Trójmieście, Olsztynie i Białymstoku

Gdzie zespół Notel badał stan wdrożenia 5G w konurbacji górnośląskiej i Wrocławiu? Na terenie GOP obszarem badań objęto: 3 Stawy, Agora Bytom, Biblioteka Śląska, Dworzec Katowice, Dworzec Sosnowiec, Dworzec Zabrze, IKEA Katowice, Marcedo Center, Opera Śląska, Pałac Kultury Zagłębia, Ruda Śląska Plaza, Spodek w Katowicach, Stadion Śląski oraz Śląski Uniwersytet Medyczny. Z kolei w stolicy województwa dolnośląskiego urządzenia mierzyły sygnał 5G w sąsiedztwie wrocławskiego Aqua Parku, CH Korona, Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Dworca Głównego, centrum handlowego Fashion Outlet, hali sportowej Orbita, Hali Stulecia, sklepu IKEA Wrocław, Magnolii Park, Osiedla Gaj, wrocławskiego Rynku, Sępolna, stadionu Tarczyński Arena, a także Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

Przeczytaj także: Jak wygląda stan wdrożenia 5G w Warszawie? – raport StationaryTest RFBENCHMARK

Mapa z punktami pomiarowymi w GOP
Mapa z punktami pomiarowymi we Wrocławiu

Testy pobierania i wysyłania – wyniki 5G only

Pierwszą kategorią wyników, której się przyjrzeliśmy, są wyniki pobierania i wysyłania danych wyłącznie z uwzględnieniem technologii 5G (NSA).

Poniżej przedstawiono wyniki z uwzględnieniem tylko technologii 5G (NSA). Zaznaczyć trzeba, iż niestety u niektórych operatorów wyniki zostały uzyskane przy częściowej dostępności technologii 5G. Wyniki operatorów, gdzie odsetek pomiarów w 5G był mniejszy niż 90% wszystkich testów został oznaczony *.

Zestawienie prędkości pobierania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w GOP
Zestawienie prędkości pobierania tylko w 5G i jej udział w pomiarach we Wrocławiu

Pod kątem szybkości pobierania danych na czele znajduje się Plus, który zarówno na terenie GOP, jak i we Wrocławiu osiągnął wyniki bliskie 250 Mb/s.

Druga pozycja przypadła T-Mobile (128,2 Mb/s w GOP oraz 137,5 Mb/s we Wrocławiu). Z kolei na trzecim miejscu zameldowało się Orange osiągając 84,7 Mb/s (GOP) i 111,7 Mb/s (Wrocław). Najsłabiej pod tym kątem wypada Play (71,4 Mb/s i 89,5 Mb/s).

Zauważalna jest duża rozbieżność pomiędzy miastami odnośnie udziału technologii 5G we wszystkich pomiarach. O ile na terenie GOP trzech operatorów osiągnęło poziom wdrożenia 5G na poziomie 86,9%-100% wszystkich pomiarów (Plus -100%, Orange – 92,1%, T-Mobile – 86,9%) to we Wrocławiu tylko Plus osiągnął przyzwoity wynik (92,4%). Pozostali operatorzy zanotowali od 50,9% (Play) do 14,3% (Orange), co okazało się najsłabszym rezultatem.

Zestawienie prędkości wysyłania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w GOP
Zestawienie prędkości wysyłania tylko w 5G i jej udział w pomiarach we Wrocławiu

Tabela wyników średnich wartości prędkości wysyłania w technologii 5G zawirowała i poprzestawiała całą klasyfikację znaną z wyników prędkości.Podobnie jak w raportach z innych części kraju, klasyfikacja wysyłania danych wyłącznie w technologii 5G jest dużo bardziej różnorodna niż w przypadku pobierania.

Tym razem Plusa próżno szukać w czołówce tabeli. Wręcz przeciwnie – ten operator odnotował jeden z najsłabszych (46,7 Mb/s) wyników w GOP i najsłabszy (31,1 Mb/s) we Wrocławiu. Kto zatem triumfował? Na Górnym Śląsku było to T-Mobile (68,2 Mb/s), a we Wrocławiu Orange (66,1 Mb/s).

Jeżeli chodzi o dalsze miejsca to w GOP słabsze wyniki niż lider zanotowało Orange (59,4 Mb/s), wspomniany Plus (46,7 Mb/s) oraz Play (20,5 Mb/s). We Wrocławiu na drugim miejscu podium znalazł się T-Mobile (55,6 Mb/s) wyprzedzając Play (46,5 Mb/s) i Plusa (31,1 Mb/s).

Testy pobierania plików

Zgodnie z konfiguracją pomiarową, telefony wykonywały testy w trybie FreeMode, wykorzystując najwyższą dostępną w danym miejscu technologię jaką oferowała sieć.
To właśnie ten wskaźnik pozwala sprawdzić subiektywne uczucie użytkownika końcowego w określonej lokalizacji.

Dodatkową informacją jest też rozkład procentowy poszczególnych technologii w wykonanych pomiarach. W ten sposób zobrazować można aktualny stan implementacji 5G w danych miastach.

Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej dla pomiarów stacjonarnych w GOP
Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej dla pomiarów stacjonarnych we Wrocławiu

W trybie FreeMode Plus także znalazł się na czele klasyfikacji pobierania danych. Na terenie GOP osiągnął 246 Mb/s, a we Wrocławiu 235,3 Mb/s. Na drugim miejscu, z wyraźnie słabszym wynikiem, sklasyfikowany został T-Mobile (129,7 Mb/s – GOP, 153,7 Mb/s – Wrocław). Play w konurbacji górnośląskiej osiągnął wynik 96,5 Mb/s, co dało temu operatorowi trzecie miejsce, natomiast w stolicy Dolnego Śląska wynik 86,4 Mb/s był najsłabszym odnotowanym spośród wszystkich operatorów. Orange we Wrocławiu z kolei wywalczyło trzecie miejsce (142,7 Mb/s), ale w GOP odnotowało najgorszy rezultat (91 Mb/s).

Warto przyjrzeć się także zestawieniu wyników pobierania i wysyłania danych w konkretnych lokalizacjach w wybranych obszarach metropolitalnych.

Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji w GOP
Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej
w danej lokalizacji we Wrocławiu

Na Górnym Śląsku Plus zanotował najwyższą średnią prędkość w okolicach IKEA Katowice (359,5 Mb/s). Jak poradzili sobie inni operatorzy? Dla Play najlepszym miejscem był Stadion Śląski (261,9 Mb/s), również tam najlepszy wynik uzyskało Orange (174,9 Mb/s), a z T-Mobile najlepiej korzystać w okolicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

We Wrocławiu osiągnięcia Plusa imponują jeszcze bardziej. Na Osiedlu Gaj lider 5G osiągnął 478,1 Mb/s zostawiając konkurentów daleko w tyle. Drugim operatorem, który może pochwalić się stosunkowo wysoką średnią szybkością pobierania danych w tej okolicy jest T-Mobile (268,7 Mb/s). Co ciekawe, także Orange na Osiedlu Gaj może pochwalić się stosunkowo wysokim wynikiem (223,5 Mb/s). Jedynie Play zrobił odstępstwo od normy i najlepsze pomiary osiągnął w sąsiedztwie Sępolna (178,2 Mb/s).

Testy wysyłania plików

Zestawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej dla pomiarów stacjonarnych w GOP
Zestawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej dla pomiarów stacjonarnych we Wrocławiu

Pod względem średniej prędkości wysyłania danych w trybie FreeMode na terenie Górnego Śląska najlepszym operatorem okazał się T-Mobile (64 Mb/s). Tuż za nim uplasowało się Orange (57,6 Mb/s), a na najniższym stopniu podium tej klasyfikacji – Plus (46,7 Mb/s). Tabelę zamknął Play 31,1 Mb/s).

Praktycznie identyczna kolejność sprawdziła się we Wrocławiu. Tutaj także T-Mobile na czele zestawienia (42 Mb/s), który wyprzedził Orange o zaledwie 1,3 Mb/s (40,7 Mb/s). Niewiele słabszym wynikiem może pochwalić się Play (39,6 Mb/s), które ostatecznie zajęło trzecie miejsce. Na końcu tym razem znalazł się Plus (31,9 Mb/s).

Zestawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji na terenie GOP
Zestawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji na terenie Wrocławia

Sprawdźmy zatem, w której okolicy operatorzy notowali swoje najlepsze wyniki. T-Mobile na terenie GOP najlepiej wypadł niedaleko katowickiego Spodka (88,5 Mb/s). Orange swój najlepszy pomiar zanotowało w Rudzie Śląskiej Plaza (77,4 Mb/s). Plus z najlepszej strony pokazał się w sąsiedztwie Pałacu Kultury Zagłębia (75 Mb/s), a Play w okolicach 3 Stawów (51,4 Mb/s).

Z kolei we Wrocławiu dla Play najlepszą lokalizacją okazał się Stadion (84,2 Mb/s). Dwaj inni operatorzy – Orange oraz T-Mobile – najlepsze rezultaty testów zebrali przy Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim (odpowiednio 73,7 Mb/s i 79,7 Mb/s). Plus wyraźnie odstaje od tych wyników i szczyt możliwości uzyskał przy Hali Sportowej Orbita (48,4 Mb/s).

Testy streamingu

Który operator najlepiej radzi sobie z buforowaniem filmów? Patrząc na średni czas buforowania filmu można stwierdzić, że w tej kategorii przoduje Plus (2,031 s) w GOP oraz Orange (2,052 s) we Wrocławiu.

Zestawienie średniego czasu potrzebnego na załadowanie filmu 4K na terenie GOP
Zestawienie średniego czasu potrzebnego na załadowanie filmu 4K we Wrocławiu

Który operator nie uprzykrzył oglądania filmów? Pod tym względem najmniejszej liczby zatrzymań filmu w trakcie odtwarzania w GOP bezbłędni okazali się Plus oraz T-Mobile. We Wrocławiu wszyscy operatorzy natrafili na pewne problemy, ale najlepiej poradziły sobie Orange i Plus.

Zestawienie procentowe ilości przerwań w odtwarzaniu filmu 4K w GOP
Zestawienie procentowe ilości przerwań w odtwarzaniu filmu 4K we Wrocławiu

Podsumowanie wykonanych pomiarów 5G w GOP i we Wrocławiu

Jak widać, stan wdrożenia sieci 5G nie odbiega na Górnym i Dolnym Śląsku swoim zaawansowaniem w porównaniu do pozostałych, zbadanych do tej pory regionów Polski. Na tle omówionych wcześniej miast, pozytywnie prezentuje się GOP. Wszyscy testowani operatorzy oferują tam najnowszą technologię, a trzech z nich w ponad 85% sprawdzanych lokalizacji.

Liderem 5G jest w tych miastach również Plus. Pamiętajmy jednak, że Polkomtel aktualnie jako jedyny operator wykorzystuje całe swoje pasmo 2600 MHz TDD (n38) o szerokości 40MHz na potrzeby technologii 5G. Natomiast pozostali operatorzy wykorzystują dynamiczne współdzielenie swojego pasma 2100 MHz (n1) pomiędzy LTE i 5G z wykorzystaniem funkcjonalności zwanej DSS (Dynamic Spectrum Sharing).

Kolejny artykuł już niedługo, gdzie podzielimy się wynikami, jak prezentowała się technologia 5G w Bydgoszczy, Łodzi oraz Radomiu.

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos