Jedną z cech charakterystycznych mobilnego systemu operacyjnego Android jest zauważalna fragmentacja wersji wśród użytkowników. Z reguły dane Google pokazywały, że w zastosowaniu jest wciąż wiele wersji, nawet bardzo starych, Androida. Dodatkowo nowe odsłony systemu operacyjnego powoli zdobywały swoich zwolenników. Gigant technologiczny z Mountain View był z tego powodu wielokrotnie krytykowany. Jak obecnie wygląda stopień adaptacji kolejnych wersji Androida?
Poprzedni raport został opublikowany w listopadzie 2021. Wówczas na urządzeniach z systemem Android dominowała 10 wersja oprogramowania (26,5% udziału w rynku). Na kolejnym miejscu znalazł się Android 11 (24,2%) i Android Pie (18,2%).
Według danych z maja 2022 sytuacja zmieniła się dosyć znacząco. Na pozycji lidera znalazł się Android 11 (28,3%), a Android 10 znalazł się na drugiej pozycji (23,9%). Na trzecim miejscu bez zmian – pozostał na nim Android Pie (16,2%). Historyczne wydania Androida zajmują dalsze miejsca, choć ciekawostką może być fakt, że szczątkową liczbę użytkowników ma jeszcze wersja Android Jelly Bean z 2012 roku (0,4%).
Zaskoczeniem dla wielu entuzjastów technologii mobilnych może być fakt, iż w najnowszej odsłonie danych statystycznych od Google’a zabrakło Androida 12. To najbardziej aktualna wersja systemu operacyjnego, lecz nie jest znana przyczyna pominięcia właśnie tej aktualizacji w zestawieniu.
Źródło: Tabletowo.pl
Dodaj komentarz
Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *