Prywatne sieci 5G będą niezastąpione w procesie automatyzacji, robotyki i AR w fabrykach. To główny wniosek z raportu 5G Private Wireless in Manufacturing, który został stworzony przez Abi Research. Głównymi czynnikami, które pozytywnie wpłyną na możliwości optymalizacji produkcji będzie obsługa technologii TSN (Time-Sensitive Networking) oraz niższe opóźnienia.
Zgodnie z przewidywaniami firmy analitycznej, w 2030 roku firmy zajmujące się produkcją i przemysłem na całym świecie będą korzystały z ponad 49 milionów łączy 5G na terenie swoich fabryk. To spowoduje wygenerowanie przez dostawców nawet 2,4 miliardów dolarów!
5G ma wspomóc innowacje w zakresie automatyzacji procesów zapewniania jakości (QA – quality assurance), wdrażania autonomicznych robotów mobilnych (AMR – Autonomous Mobile Robots) oraz wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości w trakcie treningów personelu (AR – Augmented Reality).
– Poprawa wydajności sieci (od WiFi do LTE i od LTE do 5G) może stanowić podstawę usprawnień w operacjach klientów. Jednak aby zmaksymalizować korzyści płynące z ich działalności, klienci będą musieli zainwestować w technologie pomocnicze, takie jak sieci brzegowe (edge networking), zarządzanie danymi i analiza danych, aby przyspieszyć zbieranie danych – dzieli się swoimi spostrzeżeniami Michael Larner, dyrektor ds. badań przemysłowych i produkcyjnych w Abi Research.
Wyzwaniem w całym procesie jest jednak brak wystarczającej liczby urządzeń przemysłowych zdolnych do obsłużenia technologii 5G. Paradoksalnie wynikający z tego brak zainteresowania ze strony podmiotów spowodował podchodzenie z rezerwą do tematu przez producentów sprzętu elektronicznego. Chcąc rozwiązać patową sytuację Nokia wprowadziła na rynek urządzenia konwergentne, które pozwalają na działanie zarówno w ramach łączności WiFi, LTE i 5G.
– Brak urządzeń 5G jest prawdziwą przeszkodą, ale dostawcy telekomunikacyjni (tacy jak Nokia, Ericsson, NTT), dostawcy technologii informatycznych (HPE, DXC, Dell Technologies), specjaliści ds. technologii operacyjnych (Bosch, Siemens, Honeywell) i integratorzy systemów (Accenture i Deloitte), powinni współpracować z potencjalnymi klientami, aby edukować ich już dziś o potencjale 5G – podsumowuje Larner.
Źródło: Telko.in
Dodaj komentarz
Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *