Search

Wyłączanie sieci 3G w Polsce: Co to oznacza dla użytkowników?

Wyłączanie sieci 3G w Polsce: Co to oznacza dla użytkowników?

Ewolucja technologii telekomunikacyjnej

Współczesne technologie telekomunikacyjne rozwijają się w niesamowitym tempie. W latach 90. byliśmy świadkami pojawienia się sieci 2G, która zrewolucjonizowała komunikację dzięki możliwości wysyłania SMS-ów. Choć 2G była przełomem, jej prędkość przesyłu danych osiągała jedynie 0,3 Mb/s.

Następnie, wraz z początkiem nowego tysiąclecia, nadszedł czas na technologię 3G. Jej celem było zaoferowanie masowego dostępu do internetu mobilnego. Jednakże, koszty wdrożenia 3G okazały się zbyt wysokie, co doprowadziło do szybkiego przejścia do technologii 4G LTE. Obecnie jesteśmy świadkami rosnącej popularności sieci 5G, oferującej prędkości przekraczające 1Gb/s.

Neutralność technologiczna: Co to takiego?

Współczesne przepisy, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim, zobowiązują Prezesa UKE do zapewnienia neutralności technologicznej. W skrócie oznacza to, że operatorzy sieci komórkowych mają swobodę wyboru technologii – od 2G po 5G. Decyzja o zastąpieniu jednej technologii inną leży więc w ich rękach.

Z uwagi na ograniczone zasoby częstotliwości, Prezes UKE niedawno ogłosił aukcję dla pasma 3,6 GHz. To otworzy drzwi dla usług o jeszcze większej jakości.

Czy koniec 3G to koniec świata?

Nie, wyłączenie sieci 3G to nie koniec. Chociaż technologia 3G będzie stopniowo wycofywana, częstotliwości, na których działa, nie zostaną porzucone. Zamiast tego zostaną wykorzystane do oferowania usług o wyższej jakości, czyli szybszego internetu mobilnego.

Dla tych, którzy nadal korzystają z urządzeń obsługujących tylko 3G, dostępna będzie sieć 2G, umożliwiająca rozmowy i SMS-y. W niektórych przypadkach konieczna może być wymiana telefonu.

Kiedy pożegnamy się z 3G?

  • Orange planuje rozpocząć wyłączanie 3G w drugiej połowie września 2023 r., a proces ten ma zakończyć się w 2025 r.
  • T-Mobile już prawie całkowicie zrezygnował z 3G.
  • Play nie ma jeszcze planów dotyczących wygaszenia 3G.

Aby uzyskać więcej informacji na temat wyłączania 3G, warto skontaktować się bezpośrednio z operatorem.

Słowem podsumowania – choć technologia 3G odchodzi do lamusa, przyszłość telekomunikacji mobilnej w Polsce wygląda obiecująco.

Źródło: UKE

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos