Rankingi porównujące jakość usług Internetu mobilnego serwowanych przez operatorów są od zawsze tematem żywych dyskusji w sieci. Nic dziwnego. To świetny sposób, by wpłynąć na decyzje potencjalnych abonentów. Z tego względu pasjonaci poszukują coraz to nowych sposobów, by zaprezentować wyniki w sposób, który najlepiej odzwierciedla rzeczywistość. Problem pojawia się, gdy sposób prezentacji wyników może zniekształcić wyniki, a nawet faworyzować jednego z operatorów.
Kilka dni temu na portalu Speedtest.pl opublikowany został ranking z możliwą do wyboru kategorią “bez roamingu”. Zasadność prezentacji wyników na podstawie takiego czynnik może budzić jednak pewne wątpliwości.
W ostatnich rankingach miesięcznych 3G/LTE w kategorii “bez roamingu” triumfuje Play. Pomimo dużych inwestycji w infrastrukturę i dynamicznego rozwoju tego operatora, to zwycięstwo w omawianym rankingu jest przede wszystkimi efektem błędnych założeń wspomnianej kategorii i braku spełnienia przez nią podstawowego warunku porównywalności sieci. Play jako jedyny operator korzystający z roamingu krajowego, co wpływa na zajmowaną pozycję w klasyfikacji.
>>> Zobacz najnowszy ranking RFBENCHMARK (grudzień 2018)
Na czym polega w tym przypadku błąd metodologii? Zwycięstwo Play wynika z mniejszego udziału testów wykonanych w technologii 3G (12% Play przy ok. 20% pozostałych operatorów). Gdyby przewaga sieci LTE Play była rzeczywista, Play zwyciężyłby również w kategorii „bez roamingu” w rankingach LTE, a nie tylko 3G/LTE.
Dane źródłowe do wykresów pobrane zostały ze strony SpeedTest.pl
W obliczu takich wątpliwości tym dziwniejsza wydaje się się reakcja redakcji SpeedTest.pl, która 24 stycznia wskazała kategorię “bez roamingu” jako bardziej wiarygodną tłumacząc to eliminacją przycinania prędkości abonentom Play w roamingu. Przypomnijmy, że przycinania wynikają z umów komercyjnych pomiędzy Play i partnerami roamingowymi. Bez żadnych wątpliwości odzwierciedlają one rzetelnie jakość sieci Play w taki sposób, w jaki postrzegają ją abonenci tego operatora.
>>> Zobacz podsumowanie Internetu mobilnego w Polsce 2018 wg RFBENCHMARK
Uwagę zwraca jeszcze linkowanie w rankingu do artykułu, który jest materiałem marketingowym informującym o przyspieszeniu transferów w sieci Play.
Warto w tym miejscu podkreślić, że Play od wielu miesięcy przeznacza wiele środków finansowych w rozwój własnej infrastruktury, co przyczynia się do wzrostu jakości świadczonych przez nich usług dotyczących Internetu mobilnego. Inwestycje są spowodowane chęcią uwolnienia się właśnie od roamingu krajowego, który charakteryzuje się tzw. lejkiem i ograniczeniami prędkości. Tym bardziej szkoda, by błędy metodologiczne wpłynęły na postrzeganie Play przez użytkowników sieci mobilnej.
Niezależność tego typu rankingów jest kluczowa w obliczu budowania transparentnego i uczciwego rynku usług telekomunikacyjnych w Polsce. Dlatego z uwagą przyglądamy się stosowanym metodologią tworzenia podobnych raportów i rankingów. Podobnie jak w grze karcianej – mając atuty w ręku, nie boimy się powiedzieć “sprawdzam!”.
Dodaj komentarz
Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *