Facebook ujawnił plany dotyczące stworzenia własnej kryptowaluty o nazwie Libra, co stanowi najnowszy krok w staraniach firmy, aby rozwinąć się poza sieci społecznościowe i wkroczyć w świat handlu elektronicznego i płatności międzynarodowych.
W oparciu o materiały promocyjne i rozmowy z kierownikami, wprowadzenie kryptowaluty spodziewane jest w pierwszej połowie 2020 roku. Facebook pracuje nad nią we współpracy z 28 członkami Libra Association z siedzibą w Genewie, która będzie nadzorować projekt.
Facebook założył również odrębną spółkę zależną Calibra specjalizującą się w wirtualnych portfelach do przechowywania i przesyłania waluty Libra. Zostanie ona połączona z istniejącymi aplikacjami do obsługi wiadomości błyskawicznych, Messenger i WhatsApp, których baza użytkowników liczy ponad miliard osób.
Kalifornijski gigant w dziedzinie mediów społecznościowych ma ambitne plany dotyczące swojej waluty, chociaż obawy o prywatność użytkowników i bariery regulacyjne mogą okazać się poważną przeszkodą. Facebook ma nadzieję, że jego najnowsze dzieło nie tylko napędzi transakcje finansowe pomiędzy konsumentami i uznanymi firmami na całym świecie, ale także zapewni dostęp do usług finansowych osobom nieposiadającym konta bankowego.
Według Davida Marcusa, byłego dyrektora wykonawczego w firmie PayPal który jest obecnie szefem projektu, inspiracją dla nazwy monety były rzymska jednostka wagi, znak astrologiczny reprezentujący sprawiedliwość, a także francuski termin oznaczający wolność. Jego zdaniem, pieniądze, sprawiedliwość i wolność uosabiają cele firmy w odniesieniu do tego przedsięwzięcia.
Akcje firmy były najaktywniej handlowane na amerykańskich giełdach papierów wartościowych w handlu przedrynkowym, a ich cena wzrosła o 2,6% do 194 dolarów.
Facebook ma nadzieję, że jego komunikatory internetowe mogą stać się kolejnym źródłem przychodu poprzez umożliwienie płatności przy użyciu aplikacji, co można zaobserwować w przypadku chińskich aplikacji, takich jak WeChat.
Globalna krytyka Facebooka
Wiadomość ta została ogłoszona w momencie kiedy firma z Menlo Park spotyka się z poważnym publicznym sprzeciwem w związku z szeregiem skandali, co może skutkować krytyką projektu ze strony obrońców prywatności, konsumentów i prawodawców.
Niektórzy spośród przeciwników firmy twierdzą, że powinna ona ponieść karę finansową lub zostać całkowicie rozwiązana z powodu niewystarczającej ochrony danych użytkowników. Krytykują również społecznego giganta za to, że nie zapobiegł kampanii dezinformacyjnej, która została przeprowadzona na Facebooku podczas wyborów prezydenckich w Rosji w 2016 roku.
Pozostaje niejasne, w jaki sposób ustawodawcy i organy regulacyjne zareagują na wkroczenie Facebooka w sektor usług finansowych poprzez w dużej mierze nieuregulowany rynek kryptowalut.
Inwestujący w kryptowaluty zostali ostatnio narażeni na ataki hakerów, co spowodowało poważne straty sięgające setek milionów dolarów. Rynek kryptowalut zmaga się z oskarżeniami o pranie brudnych pieniędzy, nielegalną sprzedaż narkotyków czy finansowanie terroryzmu.
Markus Feber, niemiecki ustawodawca zasiadający w Parlamencie Europejskim, wezwał Unię Europejską do podjęcia wysiłków w celu uregulowania rynku kryptowalut, powołując się na problem narażenia użytkowników Facebooka na niebezpieczeństwa związane z obrotem wirtualnymi walutami.
Rozmowy z organami regulacyjnymi rynku finansowego
Według kierownictwa Facebooka, firma skonsultowała swoją najnowszą inicjatywę ze światowymi organami regulacyjnymi. Odmówili oni jednak ujawnienia nazw tych organów bądź tego, czy Facebook stara się o jakiekolwiek licencje finansowe.
Wiceprezes produktu, Kevin Weil, wierzy że promując Librę, Facebook może włączyć się w dyskusję z organami regulacyjnymi na całym świecie.
FINMA, szwajcarski regulator finansowy, twierdzi, że komunikuje się z twórcami inicjatywy Libra, chociaż nie potwierdził, czy projekt jest w trakcie pozyskiwania jakichkolwiek konkretnych zezwoleń regulacyjnych. Brytyjski regulator finansowy odmówił komentarza, natomiast nie otrzymano odpowiedzi ze strony innych kluczowych regulatorów.
Kluczowi partnerzy
Najbardziej znana na świecie kryptowaluta, Bitcoin, została stworzona w 2008 roku, aby umożliwić użytkownikom posługującym się pseudonimami dokonywanie przelewów przy użyciu zaszyfrowanych cyfrowych ksiąg rozliczeniowych. Wierzono, że jest to alternatywa dla tradycyjnych walut, nad którymi kontrolę sprawują rządy państw i banki centralne.
Od tamtej pory wprowadzono tysiące innych wirtualnych walut, co oznacza, że Facebook jest tylko jednym z wielu technologicznych gigantów wchodzących na rynek kryptowalut. Plan stworzenia Libry przyciągnął jednak wiele uwagi ze względu na reputację firmy jako tytana z Doliny Krzemowej, który ma wpływ na wielu ludzi na całym świecie.
Facebook współpracuje przy tym projekcie z różnymi uznanymi firmami, takimi jak Mastercard Inc, Visa Inc, Spotify Technology SA, PayPal Holdings Inc, eBay Inc, Uber Technologies Inc i Vodafone Group Plc, a także z przedsiębiorstwami typu venture capital, takimi jak Andreessen Horowitz.
Do czasu wprowadzenia waluty na rynek w pierwszej połowie 2020 roku, Facebook ma nadzieję pozyskać 100 członków. Każdy z nich otrzyma po jednym głosie w sprawie ważnych decyzji dotyczących sieci kryptowalut. Aby dołączyć do projektu, firmy muszą zainwestować co najmniej 10 milionów dolarów.
Choć wśród założycieli Libra nie ma banków, John Lambert, wiceprezes wykonawczy ds. Rozwiązań cyfrowych w Mastercard, twierdzi, że prowadzone są rozmowy z pożyczkodawcami na temat przystąpienia do projektu. Chcą oni jednak sprawdzić reakcję opinii publicznej na Libra przed podjęciem ostatecznej decyzji.
W oparciu o oficjalne oświadczenie Libra Association, organizacja ma na celu zebranie funduszy w drodze emisji prywatnej w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
Kwestie prywatności oraz regulacyjne
Mimo, że zwolennicy Libry są ogólnie optymistycznie nastawieni wobec przyszłości projektu, niektórzy z nich wskazywali problemy związane z ochroną prywatności konsumentów i bariery regulacyjne jako potencjalne zagrożenia dla jego powodzenia.
Facebook zapewnił, że kontrole zgodności potencjalnych klientów Libry będą przeprowadzane przez firmę Calibra i obejmą procesy weryfikacji oraz zwalczania nadużyć finansowych, które są powszechne w bankach. Dane klientów będą udostępniane Facebookowi lub osobom trzecim tylko wtedy, gdy zostanie udzielona zgoda lub w szczególnych przypadkach, gdy jest to wymagane, np. w celu egzekwowania prawa, utrzymania bezpieczeństwa publicznego lub poprawy ogólnej funkcjonalności projektu.
Koszty transakcji będą niższe dla osób fizycznych niż dla sprzedawców, chociaż firma odmówiła podania szczegółów. Każda moneta ma być powiązana z koszykiem rządowych papierów wartościowych. Każdy klient, który padnie ofiarą oszustwa, otrzyma zwrot pieniędzy od firmy.
Sri Shivananda, dyrektor ds. technologii w firmie PayPal, jak również Lambert z Mastercard są zgodni, że inicjatywa jest nadal w początkowej fazie. Jeśli projekt spotka się ze zbyt dużym sprzeciwem regulacyjnym, jego wprowadzenie może być zagrożone.
Źródło: https://www.reuters.com/
Dodaj komentarz
Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *