Relacje między USA a Indiami nabrały nowego oblicza dzięki ogłoszeniu szeroko zakrojonej współpracy, znanej jako inicjatywa w sprawie krytycznych i powstających technologii (iCET).
Pierwsze spotkanie iCET było prowadzone przez doradców ds. bezpieczeństwa narodowego obu krajów i jest rozwinięciem inicjatywy rozpoczętej w maju 2022 roku. Chociaż Chiny nie są wymienione w arkuszu informacyjnym Białego Domu, częste użycie zwrotów takich jak „wartości demokratyczne” sugeruje, że ten ruch ma na celu izolację Chin. Jest to znaczące zwycięstwo dla USA i ich sojuszników we wspólnych wysiłkach na rzecz stłumienia zapędów Chin. Zwłaszcza biorąc pod uwagę neutralną postawę Indii w ostatnich wydarzeniach geopolitycznych dotyczących rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Jake Sullivan, doradca USA ds. bezpieczeństwa narodowego, jako siłę napędową tej współpracy podał praktyki gospodarcze Chin, agresywne posunięcia militarne oraz dążenie do zdominowania przyszłych branż i łańcuchów dostaw.
W umowie bezpośrednio poruszono kwestię branży telekomunikacyjnej, mówiąc o pogłębieniu współpracy w zakresie badań i rozwoju w zakresie 5G i 6G, ułatwieniu wdrożenia i przyjęcia Open RAN w Indiach oraz wspieraniu globalnych korzyści skali w sektorze. Ruch ten wydaje się być sposobem na zapewnienie, że indyjscy operatorzy nie używają chińskiego sprzętu i pojawia się wkrótce po doniesieniach, że Stany Zjednoczone zwiększają swoją nieufność wobec Huawei.
Współpraca obejmuje również mikroprocesory, przestrzeń kosmiczną i obronę, przy czym Stany Zjednoczone mają nadzieję, że Indie będą mniej zależne od Rosji w zakresie dostaw broni i dadzą USA więcej opcji łańcucha dostaw spoza Chin. Ruch ten jest częścią globalnej strategii USA, która ma wzmocnić demokratyczny świat w regionie Indo-Pacyfiku.
Źródło: Telecoms.com
Dodaj komentarz
Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *