Search

Coraz więcej państw UE przekłada aukcje 5G

Coraz więcej państw UE przekłada aukcje 5G

Liczba krajów, które decydują się na opóźnienie aukcji częstotliwości 5G stale rośnie. Jedną z głównych przyczyn są ograniczenia wprowadzone w celu zwalczania pandemii Covid-19. Do państw, które niedługo przekroczą czerwcowy termin uwolnienia pasma 700 MHz nałożonego przez Unię Europejską, należą Hiszpania i Austria. Z drugiej strony Holandia i Polska nadal planują kontynuację aukcji 5G w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Według holenderskiego ministerstwa spraw gospodarczych wybuch koronawirusa nie spowodował opóźnienia aukcji. W ubiegłym miesiącu rozpoczęto proces składania wniosków o licytację pasm 700, 1400 i 2100 MHz, z co najmniej jednym potwierdzonym operatorem.

W Austrii aukcja częstotliwości w pasmach 800, 1500 i 2100 MHz miała się odbyć w kwietniu, ale została opóźniona z powodu trwającej pandemii, a nowa data nie została jeszcze ogłoszona. Hiszpania stoi przed tym samym problemem i już potwierdziła, że ​​nie może dotrzymać czerwcowego terminu przetargu 700 MHz.

Chociaż aukcja na pasmo 700 MHz została już przeprowadzona we Francji, przetarg na pasmo 3,5 GHz, który miał się odbyć w pierwszej połowie 2020 r., Został przełożony do odwołania. Polska jednak nadal zamierza rozpocząć aukcję 3,4-3,8 GHz, która planowana jest na przyszły miesiąc.

Prawdopodobnie największy przetarg 5G zaplanowany na ten rok miał się odbyć w Portugalii, z przydzielonymi częstotliwościami w pasmach 700 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2,1 GHz, 2,6 GHz i 3,6 GHz. Jednak niedawno ogłoszono, że z powodu kryzysu koronawirusowego proces konsultacji zostanie zawieszony.

Inne narody europejskie również ryzykują opóźnienia. Są to m.in. Czechy, gdzie pasma 700 MHz i 3,5 GHz mają zostać wydane w czerwcu, oraz Wielka Brytania, gdzie pasma 700 MHz mają zostać wprowadzone do sprzedaży do maja, a następnie pasma 3,6-3,8 GHz miesiąc później. Finlandia jest również jednym z pierwszych krajów, które spodziewają się aukcji pasma 26 GHz 5G w pierwszej połowie roku.

Organy regulacyjne w innych krajach decydują się rozwiązać ten problem za pomocą tymczasowych cesji praw do częstotliwości. Przykładem może być Belgia, w której przeprowadzenie aukcji stało się niemożliwe z powodu braku koalicji rządowych, a zamiast tego wydawane są tymczasowe licencje na pasmo 3,6-3,8 GHz. Irlandzki regulator ComReg zamierza wydać tymczasowe licencje na pasma 700 MHz i 2,6 GHz, aby pomóc w spełnieniu wymagań dotyczących przepustowości w trakcie pandemii, podczas kontynuowania prac nad zawarciem stosownego planu aukcyjnego.

Po uwolnieniu pasma 700 MHz w pierwszej połowie roku Unia Europejska oczekuje, że wszystkie państwa zapewnią do końca spektrum 5G w paśmie średnim w zakresie 3,4-3,8 GHz i częstotliwościach fal mm w zakresie 24,25–27,5 GHz rok.

W lutym, na krótko przed rozpoczęciem kryzysu koronawirusowego, Brazylia ogłosiła, że ​​jej aukcja zostanie przełożona z marca na drugą połowę 2020 r. Z powodu problemów technicznych i przepisów prawnych. Brazylia wyraziła obawy dotyczące zakłóceń częstotliwości i niepewności co do zasad dotyczących sporu dotyczącego widma.

Pod koniec ubiegłego roku Szwedzka Agencja Pocztowa i Telekomunikacji (PTS) ogłosiła również, że aukcja częstotliwości w pasmach 2,3 GHz i 3,5 GHz zostanie przełożona z pierwszego kwartału 2020 r. W wyniku zmian w krajowej ustawie o komunikacji elektronicznej (LEK) ). Jednym z głównych obszarów, na które te aktualizacje mają bezpośredni wpływ, jest bezpieczeństwo narodowe w odniesieniu do sieci telekomunikacyjnych. Oczekuje się, że przetarg odbędzie się w dalszej części roku.

źródło:  telecompaper.com / Reuters DE / commsupdate.com

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos