Search

Czy dwie aplikacje Google z których na pewno korzystasz zbierają i wysyłają dane bez twojej zgody?

Czy dwie aplikacje Google z których na pewno korzystasz zbierają i wysyłają dane bez twojej zgody?

Google nie należy do orłów z zakresu ochrony prywatności. Internauci często punktują działania firmy z Mountain View, które wykraczają poza sferę przyjętych standardów. Tym razem krytyki działań Google podjął się Douglas J. Leith.

Wspomniany ekspert jest autorem publikacji pt. What Data Do The Google Dialer and Messages Apps On Android Send to Google? (Jakie dane wysyłają do Google aplikacje Telefon i Wiadomości?), gdzie demaskuje problematyczne rozwiązania zastosowane w popularnych aplikacjach. Część z nich gromadzi i przekazuje dane użytkownika bez odpowiedniego komunikatu i wyraźnej zgody użytkownika urządzenia. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest fakt, że nie ma on także możliwości zrezygnowania z przekazywania swoich danych!

Jedną z aplikacji, której dotyczy problem jest SMS, a drugą Połączenia. Okazuje się, że serwery Google zbierają informację o danej aktywności oraz dokładnym czasem i zaszyfrowaną wiadomością i numerem telefonu nadawcy. Niemal identyczna sytuacja jest w przypadku połączeń.

Douglas J. Leith wyraził także obawy, że to nie jedyne informacje, które trafiają w podobny sposób na serwery Google. Społeczność zaczęła kwestionować zgodność działań Google z przyjętymi zasadami RODO. Presja społeczności sprawiła, że Google zadeklarowało poprawienie tych kwestii oraz wystosowanie przejrzystego komunikatu do użytkowników w tej sprawie.

Źródło: Tabletowo.pl

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos