Przyzwyczailiście się już do roku z dziewiątką z tyłu? Dzisiaj czeka nas mały powrót do przeszłości. Przeniesiemy się myślami do ostatniego kwartału 2018 roku i sprawdzimy jak wyglądała jakość i szybkość internetu mobilnego w Europie.
Co zmieniło się w porównaniu z poprzednim raportem?
Zobacz: Jakość i szybkość Internetu mobilnego w Europie – raport RFBenchmark (Q3 2018)
By odświeżyć nieco pamięć, rzućmy okiem na sytuację na Starym Kontynencie w trzecim kwartale 2018 roku. Zacznijmy od średniej szybkości pobierania danych – po raz kolejny Francja uzyskała najwyższy wynik (20,8 Mb/s). W kategorii średniej szybkości wysyłania danych zaszczytny tytuł zgarnął kraj rowerów, wiatraków i tulipanów. Wynik Holandii to 10,7 Mb/s. Wartość PING została z kolei zdominowana przez Litwę (54 ms), która niespodziewania pojawiła się w czołówce notowania.
Zwróćmy uwagę na państwa wypadającej w rankingu najsłabiej. Są nimi: Ukraina (najniższa wartość PING 117 ms i szybkość pobierania danych 5,64 Mb/s) oraz Macedonia (ze średnia szybkość wysyłania danych o wartości 2,3 Mb/s).
Internet mobilny w Europie – w których państwach jest najszybszy?
Średnia szybkość pobierania danych: Francja (20,3 Mb/s) / Ukraina (5,9 Mb/s)
Oficjalnie można ogłosić, iż Francja przez cały rok 2018 zajmowała pierwszą pozycję pod względem średniej szybkości pobierania danych! Wynik odnotowany w czwartym kwartale to 20,3 Mb/s. Jest to rezultat niewiele słabszy niż w poprzednim notowaniu (przypomnijmy: abonenci we Francji cieszyli się wtedy średnią szybkością pobierania w wysokości 20,8 Mb/s). Faktem jest jednak, że mieszkańcy Francji oraz turyści odwiedzający ten urokliwy kraj mogli cieszyć się najszybszym Internetem mobilnym w Europie.
Drugie miejsce zajęła Austria (19,4 Mb/s), która w 2018 również odnotowała bardzo dobre wyniki i czterokrotnie pojawiała się w czołowej trójce. Wysoki wynik zanotowaliśmy w Portugalii (18,9 Mb/s). Jest to wynik, który pozwolił zająć trzecie miejsce w rankingu, aczkolwiek jest słabszy niż ten odnotowany w poprzednim kwartale.
Spójrzmy na przeciwny biegun klasyfikacji. Na ostatniej pozycji po raz kolejnym znalazła się Ukraina (5,9 Mb/s), Macedonia (8,6 Mb/s) i Białoruś (10,2 Mb/s). Jak widać to kraje, które mają permanentny problem z zapewnieniem wysokiej jakości usług łącza mobilnego swoim mieszkańcom.
Średnia szybkość wysyłania danych: Hiszpania (9,9 Mb/s) / Ukraina 2,58 Mb/s
W którym państwie Starego Kontynentu użytkownicy cieszą się z najszybszej wysyłki plików za pomocą sieci mobilnej? Specjaliści z RFBENCHMARK w czwartym kwartale stawiają na państwo korridy i flamenco. Słoneczna Hiszpania uzyskała w tej kategorii najlepszy wynik w Europie (9,9 Mb/s). W porównaniu z poprzednim zestawieniem jest to awans z trzeciego miejsca. Drugie miejsce, dzięki wynikowi 9,87 Mb/s, przypadło Austrii.
W tej edycji naszego podsumowania wyjątkowo potrzebujemy więcej miejsca na trzecim stopniu podium. Ex aequo znalazły się na nim państwa Beneluksu – Belgia i Holandia (9,84 Mb/s).
Na mapie Europy ukazującej średnią szybkość wysyłania danych od razu w oczy rzucają się 3 czerwone obszary oznaczające najsłabsze wyniki. Na najniższe miejsce spadła Ukraina – 2,58 Mb/s. O włos wyprzedziła ją Macedonia (2,6 Mb/s). Wynik “najlepszy z najgorszych” uzyskała Czarnogóra (2,9 Mb/s).
Wartość PING: Łotwa (58 ms) / Ukraina (107 ms)
Co nowego w wartości PING? Po raz kolejny najlepsze wyniki osiągnęły państwa nadbałtyckie. Pierwsze miejsce w klasyfikacji, a co za tym idzie odnotowała najniższą wartość PING, zdobyła Łotwa (58 ms). Warto przypomnieć, że Łotwa pojawiła się także w tej Top 3 tej kategorii w raporcie dotyczącym Q1 2018, lecz później nie pojawiała się w dalszych raportach. Drugi najlepszy wynik należał do Estonii (61 ms). Trzecie miejsce przypadło znowu dwóm rywalom – Finlandii oraz Norwegii (62 ms).
Państwa z Północy Europy triumfują. Po przeciwnej stronie barykady z kolei państwa byłego Związku Radzieckiego. Na ostatniej pozycji Ukraina (107 ms). Po raz kolejny wśród outsiderów znalazła się Rosja (104 ms), a trzecie miejsce zajęła Gruzja (99 ms).
Internet mobilny w Polsce – jak wypadamy na tle Europy?
Spójrzmy, jak na tle Europy prezentuje się Polska. Nasz kraj dzięki wynikowi 18,5 Mb/s zajął czwarte miejsce, jeżeli chodzi o szybkość pobierania danych. Jest to wynik lepszy m.in. od Niemiec i państw Skandynawskich. Oby tak dalej!
Pod względem najniższej wartości PING również zajmujemy miejsce tuż poza podium. W tej kategorii Polska odnotowała wynik 68 ms. Tej pozycji zagrozić mogą Włochy (69 ms).
Nie gorzej jest pod względem średniej szybkości wysyłania danych. Co prawda, w tym przypadku oprócz czołowej trójki, lepiej od Polski wypadła także Wielka Brytania, Czechy, Estonia i Włochy. Mimo to, osiągnięty wynik 8,04 Mb/s pozwolił na wyprzedzenie większości naszych sąsiadów. Miejmy nadzieję, że ta pozycja zostanie utrzymana również w kolejnym raporcie.
Zobacz też: Internet mobilny w Polsce – ranking RFBenchmark (grudzień 2018)
Najważniejsze dane z IV kwartału 2018 roku
Polska:
- średnia szybkość pobierania: 18,5 Mb/s
- średnia szybkość wysyłania: 8,04 Mb/s
- wartość PING: 68 ms
Europa – największa szybkość pobierania danych:
- Francja: 20,3 Mb/s
- Austria 19,4 Mb/s
- Portugalia 18,9 Mb/s
Europa – najniższa szybkość pobierania danych:
- Ukraina: 5,9 Mb/s
- Macedonia: 8,6 Mb/s
- Białoruś: 10,2 Mb/s
Europa – największa szybkość wysyłania danych:
- Hiszpania: 9,9 Mb/s
- Austria: 9,87 Mb/s
- Holandia: 9,84 Mb/s
- Belgia: 9,84 Mb/s
Europa – najniższa szybkość wysyłania danych:
- Ukraina: 2,58 Mb/s
- Macedonia: 2,6 Mb/s
- Czarnogóra: 2,9 Mb/s
Europa – najniższa wartość PING:
- Łotwa: 58 ms
- Estonia: 61 ms
- Finlandia: 62 ms
- Norwegia: 62 ms
Europa – najwyższa wartość PING:
- Ukraina: 107 ms
- Rosja: 104ms
- Gruzja: 99 ms
W jaki sposób zebraliśmy dane do rankingu?
Pomiary są zbierane od użytkowników korzystających z naszej aplikacji mobilnej. Dzięki niej możemy mierzyć podstawowe parametry sieci komórkowej – między innymi poziom i jakość sygnału w zależności od technologii w jakiej pracuje urządzenie mobilne, informacje na temat operatora sieci komórkowej czy też państwie, na terenie którego znajduje się smartfon. Dodatkowo na żądanie wykonywane są pomiary szybkości internetu podczas pobierania i wysyłania danych, a także test opóźnienia.
W momencie, gdy aplikacja odnotuje niskiej jakości połączenie głosowe, brak usług internetu mobilnego lub innej usługi, ma ona możliwość zaraportowania aktualnej pozycji użytkownika, gdzie wystąpił problem z daną usługą.
Dodaj komentarz
Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *