PKN Orlen i Siemens przeprowadziły ostatnio testy prywatnej sieci 5G w infrastrukturze przemysłowej. Testy miały na celu potwierdzenie, że sieć może zapewnić niezawodną transmisję informacji dla krytycznych aplikacji w sterowaniu i monitorowaniu procesów produkcyjnych. Siemens dostarczył urządzenia 5G, a eksperyment obejmował również połączenie algorytmów sztucznej inteligencji Siemensa i platformy Industrial Edge z technologią Video as a Sensor (VaaS).
Wyzwania podczas testów obejmowały zapewnienie wystarczającej siły sygnału we wszystkich trudno dostępnych lokalizacjach oraz zintegrowanie testowanej infrastruktury 5G, platformy Edge i algorytmów AI w jednym zadaniu. Rozwiązanie, oparte na danych przesyłanych za pomocą technologii 5G i zgodne z rygorystycznymi standardami cyberbezpieczeństwa, osiągnęło założone cele i wykazało potencjał oszczędności i wzrostu wydajności w sektorze przemysłowym.
– Chmura obliczeniowa wraz z algorytmami AI, w tym przypadku Google’a, połączona z możliwościami technologicznymi platformy brzegowej Industrial Edge Siemensa to kierunek, bez którego nie wyobrażamy sobie rozwoju technologii przemysłowych. Rozwiązanie bazowało na danych przesyłanych w technologii 5G z uwzględnieniem rygorystycznych zasad cyberbezpieczeństwa i spełniło wszystkie założone cele. Jednak, o ile możliwości technologiczne takich połączeń nie są już dzisiaj czymś odkrywczym, to ich zasadność biznesowa sprowadzona do rachunku ekonomicznego (ROI) jest bardzo ważna, nie zawsze oczywista i to ona świadczy ostatecznie o implementacji i sukcesie komercyjnym takich przedsięwzięć – skomentował Łukasz Otta, dyrektor ds. transformacji cyfrowej w Siemens Polska.
– Dostarczone przez nas routery 5G posłużyły do testów z różnymi dostawcami 5G RAN (Radio Access Network). W ramach poszczególnych zastosowań sprawdzaliśmy m.in. możliwość przesyłania danych ze stacji paliw oraz liczników energii. Urządzenia Siemensa działały w każdej z weryfikowanych architektur sieci 5G i we wszystkich wymaganych przez PKN Orlen pasmach. Przyznam, że ze wszystkich prowadzonych projektów z obszaru 5G, test przeprowadzony w płockiej rafinerii był jak dotąd najbardziej wymagający – mówi Piotr Diakowicz, kierownik ds. Kluczowych Klientów w Siemens Polska.
Źródło: Telko.in
Dodaj komentarz
Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *