Rząd wymusi instalacje aplikacji na smartfonach

Rząd wymusi instalacje aplikacji na smartfonach

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji będzie wymuszało instalowanie rządowych aplikacji na urządzeniach mobilnych Polaków. To nie jest żart – trwają konsultacje nad ustawą.

Producenci urządzeń mieliby obowiązek preinstalacji dwóch aplikacji do każdego urządzenia, które będzie sprzedawane na terenie Polski. Tymi aplikacjami miałyby być Regionalny System Ostrzegania (RSO) oraz Alarm112. To aplikacje, które już od jakiegoś czasu są dostępne w sklepach, ale nie cieszą się dużą popularnością. Mają na celu informowanie o nagłych niebezpieczeństwach oraz ułatwiają kontakt ze służbami w przypadku wypadku lub innego incydentu grożącego utratą zdrowia lub życia. 

Warto dodać, że obecnie aplikacje są nisko oceniane przez użytkowników. Głównie chodzi o brak częstych aktualizacji (jedna z aplikacji została po raz ostatni zaktualizowana w lipcu 2018 roku). Aplikacje przechowują i udostępniają m.in. dane lokalizacyjne, a także dane osobiste w postaci PESEL. Obawy przed wyciekiem tych danych do osób postronnych budzi bardzo duże obawy nie tylko użytkowników, ale także specjalistów ds. Cyberbezpieczeństwa.

Źródło: tabletowo.pl

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos