Rynek sieci 5G non-terrestrial-network (NTN), czyli niezwiązanych z sieciami naziemnymi, zbliża się do znaczącego kamienia milowego. Wszystko za sprawą rosnącej liczby operatorów sieci komórkowych (MNO), którzy coraz częściej patrzą w kierunku satelitów, aby rozszerzyć swoje zasięgi.
Coraz więcej partnerstw operatorów telekomunikacyjnych i satelitarnych
Dane opublikowane w czwartek przez Global Mobile Suppliers Association (GSA) wskazują na łączną liczbę 49 publicznie ogłoszonych partnerstw między operatorami telekomunikacyjnymi a operatorami satelitarnymi. Partnerstwa te obejmują 34 kraje na całym świecie.
Najwięcej partnerstw nawiązały firmy satelitarne SES i OneWeb, które mają odpowiednio dziewięć i osiem partnerstw. Zaraz za nimi plasuje się AST Spacemobile z siedmioma partnerstwami. Pod względem geograficznym najwięcej partnerstw jest w Stanach Zjednoczonych – 11, a za nimi plasują się Wielka Brytania i Chiny, które mają po cztery partnerstwa.
Według GSA, partnerstwa między operatorami telekomunikacyjnymi a operatorami satelitarnymi skupiają się zazwyczaj na jednym z pięciu obszarów zastosowań: szerokopasmowe łączność na obszarach wiejskich i w przedsiębiorstwach; IoT/M2M; satelitarna komunikacja z telefonem komórkowym; komunikacja w sytuacjach awaryjnych; i backhaul.
Najważniejszy obszar zastosowania 5G NTN
Najważniejszym czynnikiem napędzającym rozwój 5G NTN jest szerokopasmowa łączność na obszarach wiejskich i w przedsiębiorstwach. 32 operatorów z 27 krajów nawiązało partnerstwo z dostawcą satelitarnym właśnie w tym celu. Spośród nich 24 znajduje się w fazie planowania, a kolejnych pięć jest w fazie oceny, testów i prób. Trzy już uruchomiły swoje usługi – po jednym w Japonii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Papui-Nowej Gwinei.
Inną popularną kategorią jest bezpośrednie połączenie satelita-telefon (D2D). 13 operatorów planuje uruchomienie takich usług, a trzech obecnie je ocenia, testuje lub przeprowadza próby.
GSA zauważyła, że usługi M2M i IoT oparte na satelitach rozwijają się wolniej, z jedynie sześcioma w fazie planowania i jednym komercyjnym wdrożeniem. Może to wynikać z dostępności tańszych alternatywnych opcji łączności, takich jak NB-IoT i LoRaWAN.
Rola satelitów w świecie komunikacji komórkowej
– Rola satelitów szybko nabiera znaczenia w świecie komunikacji komórkowej, gdy operatorzy sieci komórkowych szukają uzupełniających rozwiązań, które wspierają biznesowy przypadek dla 5G na trudnym terenie i w konkretnych przypadkach użycia – powiedział prezes GSA, Joe Barrett, w oświadczeniu. – W miarę ewolucji technologii i nawiązywania większej liczby partnerstw branżowych, potencjał sieci satelitarnych do uzupełnienia i poprawy naziemnych sieci 5G stanie się coraz bardziej oczywisty – dodał.
Przeszkody i perspektywy
Choć wysokie koszty usług i urządzeń satelitarnych w porównaniu do odpowiedników naziemnych nadal stanowią barierę dla ich przyjęcia, Barrett podkreślił, że branża satelitarna jest na etapie robienia pierwszych kroków w kierunku długoterminowego wzrostu, i to jest rynek, którego GSA będzie nadal śledzić.
W związku z powyższym, rynek sieci 5G NTN zdaje się być na skraju znaczącego przełomu. Jak wskazują dane GSA, rosnąca liczba partnerstw między operatorami telekomunikacyjnymi a operatorami satelitarnymi oraz zainteresowanie takimi usługami jak bezpośrednie połączenia satelita-telefon, wskazują, że jest to sektor o dużym potencjale, który zasługuje na dalsze obserwacje.
Źródło: telecoms.com
Dodaj komentarz
Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *