1 lipca wystartuje usługa #hello5G od Orange

1 lipca wystartuje usługa #hello5G od Orange

Zaczyna się robić coraz tłoczniej w rywalizacji operatorów komórkowej dotyczącej 5G. Orange poinformowało, że 1 lipca uruchomi pierwszą usługę, która będzie wykorzystywać standardy 5G. Orange nie będzie czekał na procedurę przyznania nowych częstotliwości. Zaadaptuje na potrzeby projektu te, które obecnie posiada.

Planowana usługa będzie nazywać się #hello5G. Specjaliści szacują, że w jej zasięgu znajdzie się prawie 6 milionów użytkowników. Uruchomienie transmisji danych w standardzie piątej generacji będzie efektem zakończenia modernizacji 1600 stacji bazowych znajdujących się w Warszawie, Łodzi, Katowicach i Krakowie.

Usługa 5G zostanie uruchomiona na wykorzystywanym obecnie przez Orange częstotliwości 2,1 GHz. Jest ono zaimplementowane do potrzeb 4G LTE. Pomarańczowy operator posiada w tym zakresie pasmo o szerokości 5 MHz TDD i dwa bloki 14,8 MHz w FDD. 

Redakcja telepolis.pl przewiduje, że z użyciem spectrum sharing transfery sięgną 150 Mb/s. Warto podkreślić, że wykorzystanie tego pasma zapewnia dobry zasięg w budynkach.

Orange kontynuuje swoje przygotowania do wdrożenia sieci 5G w pasmach wskazanych przez regulatorów UE. Od jesieni 2019 r. trwają próby terenowe w paśmie 3,5 GHz, a od roku w paśmie 26 GHz.

Źródło: telepolis.pl

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos