Aukcja 5G w Polsce zostanie wznowiona 20 grudnia. Ambitne cele dla operatorów

Aukcja 5G w Polsce zostanie wznowiona 20 grudnia. Ambitne cele dla operatorów

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) poinformował o rozpoczęciu procesu konsultacji aukcji 5G na pasmo C, która ma się odbyć 20 grudnia.

Aukcja 5G w Polsce, która została zawieszona w marcu 2020 r. z powodu pandemii, jest z niecierpliwością oczekiwana przez rynek jako kluczowy kamień milowy w rozwoju krajowej sieci 5G. W ramach aukcji pasmo C 3480-3800 MHz zostanie podzielone na cztery bloki 80 MHz, przy czym każdy blok będzie miał cenę wywoławczą 450 mln zł (około 117 mln dolarów). Widmo będzie zarezerwowane na 15 lat.

W zamian za widmo operatorzy będą zobowiązani do podjęcia pewnych zobowiązań ilościowych i jakościowych. Ilościowo każdy operator musi mieć co najmniej 3800 stacji bazowych pracujących w paśmie C w ciągu trzech lat od rozpoczęcia wdrożenia. Pod względem jakościowym operatorzy muszą spełniać cele w zakresie zasięgu, przepustowości i opóźnień dla różnych części kraju, w tym obszaru krajowego, terenów mieszkalnych, dróg regionalnych, dróg krajowych i linii kolejowych. Na przykład na obszarze krajowym operatorzy muszą osiągnąć co najmniej 85% zasięgu i co najmniej 30 Mb/s przepustowości w ciągu 12 miesięcy, zwiększając do 90% pokrycia i 50 Mb/s przepustowości w ciągu 36 miesięcy. Cele opóźnienia zostaną również wprowadzone w późniejszych okresach.

W ramach aukcji nałożonych zostanie również szereg innych zobowiązań na operatorów, w tym obowiązek zapewnienia zasięgu na obszarach wiejskich oraz wdrożenie 5G w paśmie 3,4-3,8 GHz na co najmniej 20% planowanych stacji bazowych w ciągu trzech lat od rozpoczęcie realizacji.

Proces konsultacji aukcji 5G na pasmo C potrwa do 31 stycznia 2023 r., po czym zostaną opublikowane ostateczne zasady aukcji. Sama aukcja ma się odbyć 20 grudnia 2022 roku.

Źródło: Tabletowo.pl / UKE

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos