Gdy firma Ericsson wypuściła w 2018 roku swój raport Ericsson Mobility Report, prognozowano, że do końca 2024 1,5 miliarda użytkowników smartfonów będzie mieć dostęp do sieci piątej generacji. Według najnowszej edycji raportu, ze względu na COVID-19, liczba ta przekroczy próg miliarda osób jeszcze w tym roku.
Wybuch pandemii COVID-19 obnażył wszelkie słabości oraz okazał się impulsem do zwiększenia inwestycji w nowe technologie. W okresie kiedy wiele organizacji postanowiło przejść na pracę zdalną, a kontakty osobiste nierzadko ograniczyły się do ekranu naszych smartfonów, zapewnienie łączności ze światem jak największej liczbie osób stało się priorytetem.
W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją na świecie, gigant telekomunikacyjny zwiększył swoje prognozy do 1 miliarda użytkowników objętych zasięgiem sieci 5G do końca 2020 roku. Co ciekawe, Ericsson szacuje, że do tego czasu będzie 220 milionów aktywnych abonamentów 5G, z czego 150 milionów będzie wykorzystywać przystosowane do tego urządzenia. Wynika to głównie z gwałtownego rozwoju sieci piątej generacji w Chinach, gdzie już co trzeci sprzedawany w drugim kwartale 2020 roku smartfon obsługuje 5G. Są one jednocześnie bardzo przystępne cenowo, co prowadzi do prześcigania się dostawców usług i szybszej adaptacji niż pierwotnie zakładano. Obecnie udział subskrypcji 5G w Państwie Środka stanowi 11% ogólnej liczby subskrypcji mobilnych. Dla porównania, w Ameryce Północnej do końca tego roku mają one stanowić 4% wszystkich subskrypcji.
Długofalowe prognozy Ericssona są równie optymistyczne. Najnowszy raport zakłada bowiem, że do 2026 roku liczba abonamentów mobilnych na całym świecie osiągnie 8,8 miliarda, z czego 3,5 miliarda dotyczy subskrypcji 5G. Jeśli założenia ekspertów się sprawdzą, oznaczałoby to, że aż 60% światowej populacji będzie mieć dostęp do sieci nowej generacji. Przewidują oni również, że w najbliższych latach Ameryka Północna prześcignie Azję w walce o fotel lidera, i to z tamtego regionu będzie pochodzić 80% wszystkich subskrypcji.
Jednocześnie, Ericsson zakłada, że w okresie objętym prognozą LTE pozostanie dominującą technologią mobilną. W 2021 osiągnie ona szczytowy poziom 4,8 miliarda abonentów, który następnie będzie spadał, a do końca 2026 roku wyniesie około 3,9 miliarda. Będzie to związane ze stopniowym przesiadaniem się użytkowników na technologię nowej generacji. Czy w erze kiedy wokół sieci 5G narosła niezliczona liczba mitów i teorii spiskowych, przewidywania te się sprawdzą? Przyszłość to zweryfikuje, jednak nie da się ukryć, że niezależnie od kierunku jakie obiorą nowe technologie, najbliższe lata zapowiadają się bardzo obiecująco.
Zachęcamy także do przeczytania pełnego raportu Ericsson Mobility znajdującego się na stronie firmy.
Źródło: PCMag
Dodaj komentarz
Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *