Dynamiczny wzrost ruchu IoT w sieciach komórkowych do 2028 roku

Dynamiczny wzrost ruchu IoT w sieciach komórkowych do 2028 roku

Według najnowszego raportu firmy Omdia, zatytułowanego „Cellular IoT Data Traffic from Cloud to Edge 2024„, ruch generowany przez systemy IoT (Internet of Things) w sieciach komórkowych ma osiągnąć poziom 110,8 eksabajtów (EB) do roku 2028. Ten dynamiczny wzrost jest napędzany rosnącym zapotrzebowaniem na dane, które są kluczowe dla poprawy efektywności operacyjnej oraz tworzenia nowych źródeł przychodów dla przedsiębiorstw.

Branża motoryzacyjna na czele wykorzystania IoT

Największym beneficjentem tej technologii będzie branża motoryzacyjna. Przewiduje się, że systemy infotainment w pojazdach, obejmujące streaming wideo i audio oraz aktualizacje oprogramowania, będą głównymi źródłami ruchu IoT. Raport Omdia wskazuje, że w latach 2023-2028 ruch danych w branży motoryzacyjnej wzrośnie z 18,6 EB do 59,4 EB. Kluczową rolę odegra tutaj technologia 5G, która umożliwi jeszcze bardziej zaawansowane usługi dla konsumentów.

Kolejną kluczową branżą dla ruchu danych IoT będzie transport i logistyka. W tej dziedzinie zastosowania takie jak monitorowanie floty, zarządzanie magazynami czy śledzenie przesyłek będą generować znaczące ilości danych. Mimo to, wszystkie pozostałe branże łącznie będą odpowiadać za mniej niż 25% całkowitego ruchu po 2024 roku.

Wzrost ruchu wynikający z wykorzystania wideo i mobilności

Z raportu wynika, że za większość ruchu danych w komórkowym IoT odpowiada niewielka liczba zastosowań, zwłaszcza tych związanych z wideo. Ekrany wideo w miastach oraz placówkach handlowych, wymagające mobilności, będą generować największy ruch danych. Gwałtowny wzrost jest również napędzany przez rozwój hiperskalowego Internetu Rzeczy, który charakteryzuje się rosnącą liczbą połączeń ogromnej liczby urządzeń o niskim poborze mocy.

Mimo dynamicznego wzrostu, komórkowy ruch danych IoT pozostaje jedynie skromną częścią ogólnego krajobrazu ruchu danych w sieciach komórkowych. – Za większość ruchu danych w komórkowym IoT odpowiada niewielka liczba zastosowań – zauważa Alexander Thompson, starszy analityk ds. IoT w Omdia. – Jest oczywiste, że zastosowania wideo, szczególnie te wymagające mobilności, takie jak ekrany wideo w miastach i placówkach handlowych, będą generować największy ruch danych.

Dynamiczny rozwój rynku IoT stawia przed operatorami telekomunikacyjnymi nowe wyzwania i jednocześnie otwiera ogromne możliwości rozwoju i innowacji w różnych branżach. Przyszłość zapowiada się niezwykle obiecująco, a rosnący ruch danych jest tego najlepszym dowodem.

Źródło: telko.in

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos