Finlandia rozpoczęła certyfikację smart urządzeń. Chodzi o cyberbezpieczeństwo

Finlandia rozpoczęła certyfikację smart urządzeń. Chodzi o cyberbezpieczeństwo

Fińska Agencja Transportu i Komunikacji Traficom wprowadziła etykietę bezpieczeństwa cybernetycznego. Etykieta gwarantuje konsumentom, że urządzenia mają wdrożone podstawowe funkcjonalności z zakresu bezpieczeństwa informacji. Etykieta bezpieczeństwa cybernetycznego może zostać przyznana inteligentnym urządzeniom sieciowym, jeśli spełniają one kryteria certyfikacji oparte na normie EN 303 645. Za pomocą tej etykiety Traficom stara się zwiększyć świadomość konsumentów w zakresie bezpieczeństwa informacji i bezpiecznego korzystania z podłączonych urządzeń.

Projekty pilotażowe z Cozify, DNA i Polar

Aktywny rozwój etykiety rozpoczął się pod koniec 2018 r. Etykieta została utworzona w ramach projektu pilotażowego prowadzonego przez NCSC-FI we współpracy z Cozify, DNA i Polar Electro. Pierwsze etykiety cyberbezpieczeństwa zostały przyznane produktom tych firm. Etykieta została przyznana w listopadzie Cozify Hub dla inteligentnych domów, inteligentnego systemu ogrzewania DNA Wattinen i smartwatcha Polar Ignite.

Europejski pionier w dziedzinie etykiet bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo informacji smart urządzeń stanowi globalne wyzwanie, a w Europie podjęto szereg inicjatyw mających na celu poprawę ich bezpieczeństwa. Finlandia jest pierwszym krajem, który rozpoczął przyznawanie certyfikatów bezpieczeństwa informacji urządzeniom, które przejdą wymagane testy.

Fińska etykieta bezpieczeństwa cybernetycznego została zaprojektowana w celu sprostania wyzwaniom, przed którymi stoją konsumenci, ponieważ urządzenia inteligentne stają się coraz bardziej powszechne w domach. Produkty, którym przyznano tę markę, mają również duże szanse na zdobycie w przyszłości innych europejskich certyfikatów na inteligentne urządzenia, powiedział główny specjalista Juhani Eronen z Traficom.

Znalezienie produktów, które uzyskały oznaczenie Cybersecurity, jest możliwe na nowej stronie tietoturvamerkki.fi, obsługującej zarówno konsumentów, jak i firmy posiadające certyfikowane produkty. Witryna zawiera listę wszystkich produktów, które uzyskały oznaczenie Cybersecurity i zawiera podstawowe informacje na temat tej etykiety. Witryna wyjaśnia również firmom, w jaki sposób mogą ubiegać się o etykietę.

źródło: telecomnews

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos