Gdzie testowano 5G w Polsce do tej pory?

Gdzie testowano 5G w Polsce do tej pory?

W opublikowanym sprawozdaniu Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pojawiła się lista polskich miast, w których odbyły się testy sieci 5G.

Według informacji udostępnionych przez UKE, w 2019 roku wydano w sumie 265 decyzji zezwalających lub przedłużających zezwolenia na prowadzenie testów technologii 5G w pasmach 2100 MHz, 3,5 GHz, 26 GHz oraz 28 GHz. Termin części pozwoleń upłynął, a w innych przypadkach operatorzy mają zgodę na testy nawet do końca 2020 roku.Na testy do tej pory zdecydowało się trzech operatorów. 

Orange prowadziło testy sieci 5G w paśmie 3,5 GHz w Warszawie, Lublinie oraz Chorzowie. Ponadto, operator ma jeszcze możliwość kontynuowania testów w Zakopanem (pasmo 28 GHz). Pozwolenie upływa dnia 31 grudnia 2020 roku.

Z kolei Play wypróbował technologię 5G (również w paśmie 3,5 GHz) w Warszawie, Toruniu, Sokołowie Podlaskim i Grójcu. W stolicy Play testuje dodatkowo pasmo 26 GHz. W Trójmieście Play ma do dyspozycji częstotliwość 2100 MHz i może z niej korzystać do 1 listopada 2020.

Trzeci z wspomnianych operatorów, T-Mobile, swoje testy prowadził w Krakowie, Warszawie oraz Katowicach. Wszystkie próby odbyły się w paśmie 3,5 GHz. 

UKE poinformowało także o udzieleniu zgody na testy 5G firmie EXATEL S.A., ale nie doszły one do skutku. Firma nie uruchomiła ani jednej stacji bazowej z dostępem do technologii 5G.

Źródło: Sprawozdanie Prezesa UKE

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos