Search

Google i Samsung łączą siły przy tworzeniu systemu Wear na smartwatche

Google i Samsung łączą siły przy tworzeniu systemu Wear na smartwatche

Google podjął wreszcie próbę wskrzeszenia platformy Wear OS, która została ostatnimi czasy przez niego poważnie zaniedbana. Amerykański gigant ogłosił bowiem, że zaprosił Samsunga do współpracy nad opracowaniem i rozwojem systemu operacyjnego na urządzenia ubieralne. Ma on połączyć najlepsze funkcje z Tizen oraz niedawno przejętego przez Google Fitbit w jednej, ujednoliconej platformie pod nazwą „Wear”. Firmy zapowiadają, że zostanie ona uruchomiona jeszcze w tym roku.

Zdaniem Samsunga, porozumienie to pozwoli zaoferować klientom nowe możliwości w zakresie zdrowia i fitnessu, a także uzyskać dostęp do większej liczby deweloperów technologii ubieralnej. Południowokoreański producent elektroniki udostępni specjalną technologię, która ma zapewnić zoptymalizowaną wydajność, energooszczędne wyświetlacze i długą żywotność baterii. Samsung potwierdził również, że będzie zapewniał wsparcie techniczne dla produktów wykorzystujących system Tizen przez co najmniej trzy lata od ich premiery.

Google dodał, że partnerstwo z Samsungiem jest oparte na długotrwałej współpracy pomiędzy obiema firmami i wykorzystuje ich największe atuty. Połączenie zasobów pozwoliło uzyskać nawet o 30% szybszą wydajność z bardziej płynnymi przejściami i animacjami interfejsu użytkownika przy użyciu najnowszych chipsetów. Dzięki pomocy Samsunga, Google udało się również wydłużyć żywotność baterii poprzez optymalizację niższych warstw systemu operacyjnego. Firma obiecuje, że zmiany te pozwolą użytkownikom na ciągłe śledzenie tętna w ciągu dnia oraz wzorców snu w nocy bez obaw o to, że następnego ranka bateria będzie rozładowana.

Najbliższa aktualizacja Wear, która będzie dostępna na urządzeniach wszystkich producentów jeszcze w tym roku, zawiera skróty umożliwiające dostęp do najważniejszych funkcji z dowolnego miejsca na smartwatchu. Zapewni także użytkownikom więcej możliwości dostosowywania ekranu głównego przy użyciu Tiles API do wyświetlania informacji na temat ulubionych aplikacji. Google pracuje również nad aktualizacją swoich systemowych aplikacji, w tym Map Google, Asystenta Google, oraz Google Pay, które zostaną przeprojektowane i uruchomione w 26 nowych krajach, zwiększając ich łączną liczbę do 37. Jeszcze w tym roku na platformie zadebiutuje także YouTube Music z dodatkowymi funkcjami, takimi jak inteligentne pobieranie.

To jednak nie koniec ekscytujących ogłoszeń, gdyż Google ujawnił, że połączył siły z Samsungiem również w celu stworzenia platformy do śledzenia danych fitness i stanu zdrowia posiadającej niektóre funkcje Fitbit. Platforma ta zbiera dane pochodzące z czujników, algorytmów kontekstowych oraz całodziennego monitorowania stanu zdrowia. Dzięki specjalnemu API, deweloperzy mogą również dodawać do niej własne usługi.

Jest to największa aktualizacja systemu operacyjnego Wear od czasu jego powstania. Fani urządzeń ubieralnych muszą niestety jeszcze poczekać na oficjalną premierę, natomiast programiści mogą już przetestować wszystkie funkcje w najnowszym Android Studio Arctic Fox Beta.

Źróo: Telecom Paper

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos