Google ogłasza rewolucję. To koniec formatu APK?

Google ogłasza rewolucję. To koniec formatu APK?

Można powiedzieć, że to był pewien symbol. Przynajmniej na pewno dla programistów aplikacji mobilnych na system Android. Już wkrótce popularny format APK przejdzie do lamusa. Co to znaczy dla zwykłych, szarych użytkowników urządzeń mobilnych?

To kolejny etap zmian zapowiedzianych przez giganta z Mountain View. Do tej pory zapewniono m.in. o wprowadzeniu spójnych ikon aplikacji, większą dbałość o prywatność w sklepie Play czy mniejszą krzykliwość tytułów. Kolejnym milowym krokiem ma być rezygnacja z APK.

Czym jest APK? To specjalny format będący od wielu lat nośnikiem danych dla gier i aplikacji w środowisku Google. APK to akronim od angielskiego terminu Android Package Kit. Fakt, że standard ten powstał wiele lat temu powoduje, że posiada on wiele ograniczeń, które uprzykrzają życie zarówno użytkownikom, jak i developerom aplikacji mobilnych.

Google podjęło jednak decyzję, że rezygnuje z tego formatu od sierpnia 2021 roku. Może to wywołać szereg komplikacji, m.in. dotyczących instalowania Androidowych aplikacjach w innych ekosystemach (na przykład zapowiedziana możliwość korzystania z androidowych aplikacji w systemie Windows 11).

APK ma zastąpić format AAB (Android App Bundles) i ma mieć kilka istotnych zalet. Przede wszystkim chodzi o wielkość plików. AAB ma być ograniczone do 150 MB.

W tym momencie kluczową informacją wydaje się być fakt, że reguły te obejmą nowe aplikacje wprowadzane do sklepu Play. Wyzwaniem będzie z pewnością krótki czas, jaki pozostał, by dostosować się do zmian.


Źródło: Tabletowo.pl

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos