Search

Ile kosztuje Internet stacjonarny w Polsce?

Ile kosztuje Internet stacjonarny w Polsce?

Dawno temu nasi przodkowie zadawali sobie pytanie czy na Księżycu istnieje życie? Wiele wskazuje na to, że kolejne pytania będą zastanawiać się raczej nad tym, czy istnieje życie bez Internetu?

Mówimy tak oczywiście z przymrużeniem oka, choć nie można zaprzeczyć, że globalna sieć odgrywa w naszym życiu coraz większą rolę. Dzięki Internetowi możemy właściwie wszystko. Każdemu z nas zależy na dostępie do sieci, szczególnie w domu. Kryteria wyboru tej usługi są raczej proste. Zależy nam przede wszystkim na szybkości i cenie.

Kto oferuje najtańsze, a kto najdroższe usługi dostępu do Internetu stacjonarnego w Polsce? Ceny usług kształtują się w przedziale od 25 zł do ponad 90 zł.  Statystyczna przepływność łącza stacjonarnego w Polsce wynosi obecnie 238/71 Mb/s.

Na podstawie analizy 13 głównych operatorów przeprowadzonej przez redakcję serwisu TELKO.in, możemy stwierdzić, że średnia cena dostępu do Internetu stacjonarnego w Polsce wynosi 58,88 zł. Pod uwagę wzięto oferty zarówno dużych dostawców, jak i firm lokalnych.

Wśród najniższych cen znajdziemy oferty Zicomu i TPnets – łącza 30/10 i 1/1 Mb/s. Również łódzka Toya oferuje pakiet 30/6 Mb/s za 29,90 zł.  Większy operator, który zapewnia najtańszy dostęp to Multimedia Polska dzięki ofercie „6, 12, 30 zł”. Stosunkowo niskiej cenie nie towarzyszy jednak porywająca szybkość Internetu.

Z kolei najdroższe pakiety znajdziemy w Orange. Nie są to jednak duże różnice. Ceny za Internet szerokopasmowy w Orange jest droższy od średniej rynkowej o około 12%. Orange przy okazji nadrabia stawką w tzw. ofercie z wyższej półki. Jest ona niższa od innych, podobnych na rynku. W wysokim zakresie przepływności wyższe ceny od Orange ma Inea (91,66 zł) oraz TPnets (105,01 zł)

Specjaliści z TELKO.in wskazują także na tendencję upraszczania ofert. Sześć analizowanych firm prezentuje w ofercie 3 pakiety, a trzech innych graczy na rynku ma przygotowane 4 pakiety dla użytkowników. Oferowaną oraz dominującą u większych operatorów przepływnością jest 100 Mb/s i więcej. Mniejsi dostawcy często oscylują w przedziale 1-12 Mb/s.

Źródło: https://www.telko.in/5888-zl-srednia-cena-dostepu-w-polsce,1

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos