Jak połączyć sztuczną inteligencję i owady?

Jak połączyć sztuczną inteligencję i owady?

W pierwszej chwili taki tytuł może zaskakiwać i intrygować. Czy aby na pewno? Powinniśmy być już przyzwyczajeni do tego, że wokół nas dzieją się rzeczy wprost z filmów science-fiction. Do takich pomysłów można zaliczyć projekt robotów bazujących na mózgu owadów. DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency, pol. Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności) za projekt tej małej istoty gotowa jest zapłacić milion dolarów. Zdaniem ekspertów najważniejszy jest projekt mózgu insekta, dzięki któremu naukowcy zamierzają poznać i sprawdzić prawdziwe możliwości sztucznej inteligencji.

Skoro przy budowie samolotów naśladowano ptaki to dlaczego by nie spróbować naśladować owadów? Jak sugerują naukowcy, pomimo niewielkich rozmiarów, istoty te posiadają zaledwie kilka tysięcy neuronów, ale ciągle zachowują swoją funkcjonalność. Mają subiektywne doświadczenia oraz potrafią żyć w społeczności, broniąc się i wykonywać swoje obowiązki.

Możemy tylko obserwować zgłaszających się naukowców i pomysłodawców. Z drugiej strony… Kolejny ze scenariuszy Black Mirror bliski spełnienia?

Źródło: geekweek.pl

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos