Korea: utrata rezerwacji 5G za niewykonanie zobowiązań inwestycyjnych

Korea: utrata rezerwacji 5G za niewykonanie zobowiązań inwestycyjnych

Koreańskie Ministerstwo Nauki i ICT zagroziło dwóm operatorom komórkowym, KT i LG Uplus, utratą rezerwacji na 5G w paśmie 28 GHz. Powodem jest nie wywiązanie się przez nich ze zobowiązań inwestycyjnych. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w grudniu.

Rezerwacje na 5G zostały przyznane operatorom w 2018 roku i obowiązywać mają do końca listopada 2023 roku. W ciągu trzech lat od momentu przyznania rezerwacji, operatorzy mieli zainstalować 15 tysięcy stacji bazowych działających w paśmie 28 GHz. Jak poinformowało Ministerstwo Nauki i ICT, KT i LG Uplus zainstalowali mniej niż 10% wymaganej liczby stacji bazowych. Natomiast SK Telecom zainstalował ponad 10% i dlatego nie stracił rezerwacji, ale jego ważność została skrócona o sześć miesięcy, do 31 maja 2023 roku.

Analitycy sugerują, że operatorzy wolno budowali sieć 5G w paśmie 28 GHz, ze względu na brak odpowiednich urządzeń końcowych na rynku. Ministerstwo ogłosiło również, że każdy z trzech koreańskich operatorów, SK Telecom, KT i LG Uplus, wywiązał się ze zobowiązania wybudowania w ciągu trzech lat 22,5 tysiąca stacji bazowych 5G działających w paśmie 3,5 GHz. Te rezerwacje ważne są przez 10 lat.

Decyzja o odebraniu rezerwacji 5G w paśmie 28 GHz jest poważnym ciosem dla operatorów komórkowych w Korei Południowej. Z jednej strony oznacza to, że KT i LG Uplus nie będą mogli rozwijać swojej sieci 5G w tym paśmie, co utrudni im konkurowanie z innymi operatorami. Z drugiej strony, oznacza to także, że operatorzy będą musieli zwrócić pieniądze za rezerwacje, co może mieć negatywny wpływ na ich finanse.

Jednak, ministerstwo Nauki i ICT zapewniło, że zamierza przydzielić rezerwacje 5G w paśmie 28 GHz nowym podmiotom, co pozwoli na rozwój tej technologii w kraju. Warto zauważyć, że Korea Południowa jest jednym z liderów na świecie pod względem rozwoju technologii 5G, dlatego też ważne jest, aby wszystkie strony pracowały nad utrzymaniem tempa rozwoju w kraju.

Warto pamiętać, że operatorzy komórkowi muszą dostosować się do wymogów regulacyjnych, aby móc rozwijać swoje usługi i oferować je swoim klientom. W przypadku niewywiązywania się z obowiązków, mogą one zostać ukarani, jak w przypadku KT i LG Uplus. Ostateczna decyzja zostanie podjęta w grudniu, więc na razie trzeba poczekać na dalszy rozwój sytuacji.

Źródło: Telko.in

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos