MWC Kigali 2023 – pomiary pokrycia i jakości sieci mobilnej podczas targów

MWC Kigali 2023 – pomiary pokrycia i jakości sieci mobilnej podczas targów

MWC Kigali 2023 za nami. Podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć specjalistów Notel, którzy prezentowali potencjał RFBENCHMARK – rozwiązania umożliwiającego dokonywanie badań parametrów jakościowych sieci komórkowej. W trakcie trwania konferencji i targów postanowili oni zmierzyć jakość i szybkość Internetu mobilnego w hali wystawowej. Jesteście ciekawi, jakim Internetem dysponowali uczestnicy?

Gdzie odbywało się MWC Kigali 2023?

MWC Kigali 2023 odbyło się w dniach 17-19 października 2023 w stolicy Rwandy. Firmy, prelegenci oraz uczestnicy zostali przyjęci w halach wystawowych budynku Kigali Convention Centre. Dogodnie zlokalizowana w centrum miasta, centrum ekspozycyjne składa się z 12 sal konferencyjnych, odpowiednich do organizacji szerokiej gamy wydarzeń. Całkowita pojemność obiektu wynosi 10 000 osób, a poszczególne sale konferencyjne mogą pomieścić od 10 do 3200 osób. To jeden z największych obiektów tego typu w Afryce.

Sytuacja na rynku usług telekomunikacji komórkowej i Internetu mobilnego w Rwandzie

Na początku 2023 r. rynek telekomunikacyjny i mobilnego Internetu w Rwandzie charakteryzował się znacznym wzrostem i transformacją, odzwierciedlając szersze zaangażowanie kraju w przekształcenie się w regionalne centrum technologiczne. Wizja rządu Rwandy (znana pod nazwą Vision 2020) i późniejsze strategie położyły silny nacisk na umiejętności cyfrowe i infrastrukturę, dążąc do stworzenia gospodarki opartej na wiedzy. Ten krajowy program pozytywnie wpłynął na sektor telekomunikacyjny, prowadząc do znacznych inwestycji w infrastrukturę i usługi mobilnego Internetu.

W dziedzinie sieci komórkowych rynek rwandyjski jest zdominowany przez dwóch głównych operatorów: MTN Rwanda i Airtel Rwanda. MTN Rwanda, spółka zależna południowoafrykańskiej MTN Group, posiada największy udział w rynku i słynie z szerokiego zasięgu i zróżnicowanej oferty usług, w tym usług 3G i 4G. Airtel Rwanda, część indyjskiego międzynarodowego koncernu Bharti Airtel, ściśle ze sobą konkuruje, zwłaszcza pod względem cen i innowacyjnej oferty usług. Obaj operatorzy odegrali kluczową rolę w zwiększaniu zasięgu sieci, w tym na obszarach wiejskich, oraz w zwiększaniu popularności mobilnego Internetu poprzez przystępne cenowo plany transmisji danych i usługi o wartości dodanej.

Liczba aktywnych abonamentów telefonii komórkowej w Rwandzie zarejestrowana na koniec czerwca 2022 wynosiła 10 575 038 kart SIM. Od czerwca 2022 r. udział w rynku abonamentów telefonii komórkowej dla MTN Rwanda Ltd wzrósł z 62,9% do 65,6%, podczas gdy udział AIRTEL Rwanda Ltd spadł z 37,1% do 34,4%.

Podsumowanie wyników

Korzystając z okazji i uczestnictwa w tym prestiżowym wydarzeniu, zespół Notel przeprowadził z pomocą aplikacji RFBENCHMARK PRO oraz urządzeń mobilnych Samsung 23 5G badanie pokrycia sieci na terenach wystawowych.

Pomiary przeprowadzono w zasięgu dwóch sieci działających na terenie Rwandy, Airtel oraz MTN. Smartfony wyposażone były w karty SIM tych operatorów.

96,55% wykonanych pomiarów zakończyła się sukcesem (100% w przypadku pomiarów wyłącznie w zasięgu Airtel oraz 93,33% w zasięgu MNT), a wszystkie odbyły się przy użyciu technologii LTE w paśmie 1800 MHz.

Obszar pomiarów pokrycia sieci podczas MWC Kigali 2023

Wyniki średniej szybkości pobierania i wysyłania danych

Dużo lepszymi wynikami mógł pochwalić się operator MTN, który uzyskał średni wynik pobierania danych w wysokości 37,82 Mb/s oraz średni wynik wysyłania danych 18,46 Mb/s. Dla porównania użytkownicy Airtel mogli cieszyć się Internetem mobilnym o prędkości 20,36 Mb/s (pobieranie danych) oraz 13,59 Mb/s (wysyłanie danych).

Download (LTE)
Upload (LTE)
Download (LTE)
Upload (LTE)

Warto również zwrócić uwagę jak wyglądały pomiary tzw. chwilowa przepustowość pobierania i wysyłania danych dla każdego z operatorów.

Airtel (download)
MTN (download)
Airtel (download)
MTN (download)
Airtel (upload)
MTN (upload)
Airtel (upload)
MTN (upload)

Średni poziom i jakość zmierzonego sygnału radiowego

Specjaliści Notel sprawdzili z pomocą aplikacji RFBENCHMARK Pro także dwa inne wskaźniki – średniego poziomu sygnału komórkowego oraz jakości sygnału komórkowego (Average Measured Cell Signal and Average Measured Cell Quality). Poziom sygnału komórkowego jest mierzony w decybelach miliwatach (dBm). Jest to skala logarytmiczna, która porównuje poziom mocy do poziomu odniesienia jednego miliwata. Poziom sygnału zazwyczaj waha się od -60 dBm do -140 dBm, gdzie wartości powyżej -80 dBm są uważane za bardzo dobry poziom odbieranego sygnału.

Zdecydowanie lepiej w kontekście tej kategorii pomiarów poziomu sygnału wypadł MTN, który odnotował -77,8 dBm w porównaniu z -94,6 dBm w przypadku Airtel. Jeżeli chodzi o jakość sygnału to także należy wyróżnić MTN, który osiągnął -5,6 dB, podczas gdy Airtel -11,2 dB. Świadczy to o lepszym pokryciu sieci mobilnej w Kigali Convention Center.

Wyraźnie przewyższająca jakość sygnału przekłada się bezpośrednio na zwiększoną przepustowość i stabilność połączeń, co stanowi kluczowy aspekt w ocenie efektywności operatorów sieci komórkowych. Dobre pokrycie sieci nie tylko ułatwia komunikację w codziennym życiu, ale również staje się kluczowym czynnikiem przy organizacji dużych wydarzeń i konferencji, takich jak ta w Kigali. W związku z tym, wyniki te mogą stanowić znaczącą przewagę konkurencyjną dla MTN, podnosząc ich pozycję na rynku i zwiększając satysfakcję klientów korzystających z ich usług.

Można wyróżnić kilka czynników, które wpływają na poziom i jakość zmierzonego sygnału. Wśród nich są:

  • Odległość od wieży komórkowej: Im dalej od wieży, tym słabszy sygnał.
  • Przeszkody: Budynki, wzgórza, drzewa i inne przeszkody mogą blokować lub osłabiać sygnał.
  • Przeciążenie sieci: Więcej użytkowników w sieci może zmniejszyć jakość sygnału
  • Wewnątrz vs. Na zewnątrz: Przebywanie w pomieszczeniu może znacznie zmniejszyć siłę sygnału w porównaniu do przebywania na zewnątrz.
Avg. Meas Cell Signal
Avg. Meas Cell Quality
Avg. Meas Cell Signal
Avg. Meas Cell Quality

Średnia przepustowość pobierania i wysyłania danych

Jak widać, w obu przypadkach większość użytkowników urządzeń mobilnych mogła skorzystać z prędkości pobierania danych w przedziale 35-40 Mb/s w przypadku MTN oraz 10-15 Mb/s w przypadku Airtel. Pokazuje to ograniczony dostęp do szybkiego Internetu LTE w przypadku sieci Airtel.

W przypadku danych na temat wysyłania danych zauważyć można, że najwięcej użytkowników MTN mogła skorzystać z wysyłania z prędkością w przedziale 15-20 Mb/s, a użytkownicy Airtel – 5-10 Mb/s.

Dlaczego pomiary pokrycia sieci mobilnej wewnątrz budynków są tak ważne?

Monitorowanie i pomiar pokrycia sieci komórkowej w pomieszczeniach takich jak hale wystawowe, centra handlowe czy fabryki jest niezwykle ważne z kilku powodów. Po pierwsze, zapewnia niezbędną łączność i komunikację w miejscach, gdzie przebywa znaczna liczba osób korzystających z urządzeń mobilnych. Brak dobrej jakości połączenia może prowadzić do przerw w komunikacji, wpływając zarówno na interakcje osobiste, jak i zawodowe.

Po drugie, w miejscach takich jak centra handlowe i fabryki, łączność mobilna jest kluczowa dla sprawnego funkcjonowania biznesu. W centrach handlowych klienci i sprzedawcy polegają na sieciach komórkowych w transakcjach i obsłudze klienta, podczas gdy w fabrykach łączność mobilna może być niezbędna do logistyki, koordynacji i reagowania w sytuacjach awaryjnych.

Dodatkowo, niezawodne pokrycie sieci mobilnej jest kluczowe w sytuacjach awaryjnych. W dużych budynkach możliwość wezwania służb ratunkowych lub komunikacji podczas incydentu może być kwestią życia lub śmierci. W miejscach takich jak hale wystawowe i centra handlowe, dobre pokrycie sieci może znacząco poprawić doświadczenie odwiedzających, umożliwiając dostęp do informacji, nawigacji i interakcji w mediach społecznościowych.

Co więcej, nowoczesne obiekty często integrują urządzenia IoT, które zazwyczaj wymagają stabilnych połączeń sieciowych do prawidłowego funkcjonowania. Zapewnienie solidnego pokrycia sieci komórkowej w pomieszczeniach jest kluczowe dla wspierania technologicznych potrzeb współczesnego społeczeństwa, zwiększania bezpieczeństwa, poprawy doświadczenia klienta i umożliwienia efektywnego prowadzenia biznesu.

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos