Nokia i Citymesh łączą siły, tworząc pierwszą na świecie krajową sieć dronów 5G

Nokia i Citymesh łączą siły, tworząc pierwszą na świecie krajową sieć dronów 5G

Nokia, fiński gigant technologiczny, wspólnie z belgijskim operatorem telekomunikacyjnym Citymesh, wprowadza na rynek pierwszą w historii platformę dronów 5G. Zestaw składa się z 70 jednostek Drone-in-a-Box (DiaB), które pokrywają całą Belgię i tworzą automatyczną sieć dronów 5G. System ten ma na celu przyspieszyć mobilizację zasobów w sytuacjach awaryjnych.

SENSE by Citymesh – innowacyjność w służbie bezpieczeństwa

Drony, tworzące sieć o nazwie SENSE, są rozmieszczone w 35 strefach awaryjnych na terenie całego kraju. Ich zadaniem jest gromadzenie informacji w kluczowym okresie 15 minut bezpośrednio po otrzymaniu zgłoszenia. Dzięki temu zespoły szybkiego reagowania są w pełni poinformowane i przygotowane do odpowiedzi na każdą unikalną sytuację.

Zwiększenie efektywności działania służb ratowniczych

Belgijskie służby ratunkowe otrzymują rocznie ponad dwa miliony połączeń. Zwykle policja i straż pożarna są wysyłane na miejsce zdarzenia z niepełnymi danymi, co może hamować efektywność ich reakcji. Dzięki sieci Nokia Drone Networks, piloci będą mogli działać całą dobę i wysyłać drony z doków strategicznie rozmieszczonych na terenie kraju.

Przewaga technologiczna dronów

Drony wyposażone są w kamery o wysokiej rozdzielczości i ulepszone AI termowizyjne. Umożliwiają one rejestrację obrazów lotniczych w czasie rzeczywistym – takich jak kłęby dymu, parametry pożaru oraz liczba i lokalizacja osób – i przesyłają je do centrów kontrolnych jeszcze zanim zespoły ratunkowe opuszczą swoje bazy.

Nowy rozdział w technologii bezpieczeństwa

Projekt SENSE jest dowodem na to, jak technologia może ratować życie. Współpraca z Nokia pozwoliła Citymesh na stworzenie niezawodnej bezprzewodowej łączności i doskonałego rozwiązania Drone-in-a-Box, które można dostosować do konkretnych potrzeb. Całość tworzy nowoczesną, bezpieczną i innowacyjną sieć, która wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa Belgii.

Źródło: Nokia

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos