Ograniczenia śledzenia w iOS nic nie dadzą? GIGANCI dalej profilują użytkowników!

Ograniczenia śledzenia w iOS nic nie dadzą? GIGANCI dalej profilują użytkowników!

Kolejny update systemy iOS (14.5) miał wywrócić do góry nogami dotychczasowe podejście do ochrony prywatności użytkowników urządzeń mobilnych. Właściciele urządzeń Apple’a otrzymali opcje blokowania wybranym aplikacjom możliwości śledzenia ich aktywności w sieci. Aktualizacja miała być początkiem końca agresywnego pozyskiwania danych o korzystających z sieci. Jaka jest rzeczywistość? Okazało się, że m.in.  Facebook i Snapchat znalazły luki i w dalszym ciągu pozyskują wiele istotnych informacji o naszych zachowaniach i preferencjach.

Funkcjonalność App Tracking Transparency dostępna w iOS 14.5 pozwala na zarządzanie prywatnością i przejrzyste decydowanie co powinna wiedzieć o nas aplikacja.

Media kilka dni po premierze nowej wersji mobilnego systemu operacyjnego Apple’a alarmowały, że wprowadzone zmiany mogą nie przynieść żadnych efektów. Anonimowi deweloperzy poinformowali, że w dalszym ciągu mogą w stosunkowo prosty sposób mieć wgląd do wielu istotnych z komercyjnego punktu widzenia danych.

Plotki i anonimowe doniesienia potwierdziły się. Podmiotami, które wyłamały się i znalazły odpowiednie luki stały się potężne firmy technologiczne, wśród których wymienić można Facebook oraz Snapchat. Taki ruch był możliwy przez dość luźną interpretacji wprowadzonej  w iOS 14.5 nowej polityki prywatności. Programiści obeszli zakazy i zamiast śledzenia pojedynczych użytkowników – obserwują zachowania podobnych grup i tworzą na ich podstawie przybliżone profile i wzorce zachowań.

Efektem tego jest kontynuowanie działań bardzo sprecyzowanego wyświetlania reklam do szerokiego grona użytkowników. Co dziwne, wiele wskazuje na to, że firma Tima Cooka wie o tych nieetycznych działaniach i nie podejmuje żadnych kroków mogących wyeliminować ten proceder. Co więcej, gigant z Cupertino swobodnie działa z aplikacjami, które jawnie informują o przekazywaniu informacji na temat adresu IP, lokalizacji, języka, modelu urządzenia oraz rozmiaru ekranu.

Jeden z opracowanych raportów bezpieczeństwa pokazuje przykład platformy Snapchat, która poinformowała inwestorów o zaplanowanym udostępnieniu reklamodawcom danych ponad 306 milionów użytkowników. W tym gronie mają znaleźć się także te osoby, które nie wyraziły zgody na śledzenie poprzez aplikację.

Źródło: Tabletowo.pl

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos