Opóźnienie we wdrożeniu 5G w Polsce

Opóźnienie we wdrożeniu 5G w Polsce

W ostatnim czasie informowaliśmy, że Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) zdecydował na wstrzymanie biegu terminu składania ofert wstępnych dotyczących aukcji na częstotliwości 5G. Teraz cały projekt został zawieszony.

Powodem są obawy, które pojawiły się po pierwotnym zawieszeniu biegu terminu składania ofert wstępnych. Sytuacja wywołała serię pytań, a wedle informacji złożona została oferta wstępna. Kontrowersyjne stało się też założenie, że bieg terminu składania ofert zostanie wznowiony po zakończeniu stanu epidemicznego. Dokumentacja aukcyjna nie daje prezesowi UKE możliwości zmiany wcześniej wyznaczonej daty dziennej.

Rząd chcąc chronić interesy przedsiębiorstw, które wyraziły chęć udziału w aukcji, postanowił wprowadzić przepisy umożliwiające unieważnienie obecnego postępowania i jednoczesne powtórzenie go. 

To istotne, ponieważ Polska musi zmieścić się w konkretnym terminie ustalonym przez Europejską Agencję Cyfrową. Zgodnie z europejskimi ustaleniami, do końca 2020 roku sieć 5G musi zostać uruchomiona co najmniej w jednym dużym mieście. Z kolei do 2025 roku wszystkie obszary miejskie i główne naziemne szlaki transportowe powinny dysponować ciągłością zasięgu sieci 5G.

Źródło: Tabletowo.pl

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos