Paszport w aplikacji mObywatel

Paszport w aplikacji mObywatel

Koniec z papierowymi książeczkami na granicy? Już wkróce w aplikacji mObywatel dostępny będzie paszport. To kolejny krok w kierunku cyfryzacji. Czy paszport w aplikacji mobilnej będzie tak samo ważny jak tradycyjny? Zdaniem Janusza Cieszyńskiego, sekretarza stanu i pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa, paszport z aplikacji mObywatel będzie dawał te same uprawnienia, co dobrze znana nam książeczka.

Tene tap cyfryzacji połączony jest z powstaniem całkowicie nowego Rejestru Dokumentów Paszportowych. Umożliwi on załatwianie większej liczby spraw przez Internet, bez konieczności odwiedzania urzędu. Usprawnieniem jest możliwość złożenia wniosku o paszport.

Pierwsze paszporty w tym nowym systemie zostały skutecznie wydane, wydrukowane, spersonalizowane, tak że system już funkcjonuje – komentuje Janusz Cieszyński.

Usługi zaimplementowane w Rejestrze Dokumentów paszportowych mają trafić też do aplikacji mObywatel. Sekretarz stanu dodaje, że w śwetle polskeigo prawa zostanie wprowadzona również uznawalność elektronicznej wersji dokumentu na równi z tradycyjnymi formami.

Polska razem z grupą innych krajów, które są zainteresowane cyfryzacją i upraszczaniem usług publicznych, forsuje wprowadzanie kolejnych dokumentów, które będą mogły być uznawane w formie elektronicznej na terenie całej Unii Europejskiej. Natomiast to jest proces, który wymaga zgody wszystkich państw członkowskich. Na razie trwają pilotaże, które pozwolą kilku krajom pomiędzy sobą uznawać pewne dokumenty. – powiedział Janusz Cieszyński w audycji Polskiego Radia.

Źródło: Tabletowo.pl

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos