Plus uruchomi pierwszą komercyjną sieć 5G w Polsce

Plus uruchomi pierwszą komercyjną sieć 5G w Polsce

W końcu się doczekaliśmy! Pierwsza komercyjna sieć 5G zostanie uruchomiona w Polsce 11 maja. Plus poinformował, że pomimo odwołania przez Urząd Komunikacji Elektronicznej aukcji na częstotliwości 3,4-3,8 GHz wykorzysta w 7 miastach częstotliwość przygotowaną do tej pory do obsługi sieci LTE.

Z sieci 5G już w poniedziałek skorzystają mieszkańcy Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia. W tych ośrodkach miejskich uruchomionych ma zostać 100 nadajników 5G. Szacuje się, że zasięgiem sieci 5G zostanie objętych 900 tysięcy osób. Będzie to pierwszy komercyjny, a nie testowy, przypadek zastosowania standardu 5G na terenie Polski.

W centrali Polkomtela, właściciela sieci Plus, już głośno mówi się o kolejnym kroku w inwestycji. Drugi etap wdrażania 5G przez Plusa w Polsce zakłada objęcie zasięgiem 5G całej Warszawy i sąsiadujących ze stolicą miejscowości. Ma to być możliwe dzięki uruchomieniu kolejnych 600 stacji bazowych obsługujących standard piątej generacji.

Spółka w komunikacie prasowym poinformowała, że w jej ofercie są już dostępne smartfony i routery 5G, które obsługują nową technologię z wykorzystaniem częstotliwości 2,6 GHz. Kolejne modele sprzętów będą natomiast stopniowo wprowadzane na rynek w maju i czerwcu.

Efektem realizacji kolejnego etapu ma być objęcie zasięgiem 5G ponad 3 milionów mieszkańców Polski. Ta faza inwestycja ma się zakończyć na początku 2021 roku. Plus ma ambicje wkrótce zasięgiem 5G objąć całą Polskę.

10 lat temu jako pierwsi wprowadziliśmy do polskich domów LTE. Dzisiaj, jako lider technologiczny polskiego rynku mediów i telekomunikacji, wprowadzamy w Polsce pierwszą komercyjną sieć 5G, z której będą mogli korzystać klienci Plusa – powiedział prezes Cyfrowego Polsatu i Polkomtela Mirosław Błaszczyk.

Operator powiadomił użytkowników, że mogą spodziewać się szybkości transmisji do 600 Mb/s. 

Źródło: Business Insider

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos