Prezes UKE uważa za możliwe szybsze pokrycie szlaków komunikacyjnych w aukcji 5G

Prezes UKE uważa za możliwe szybsze pokrycie szlaków komunikacyjnych w aukcji 5G

Jacek Oko, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), uważa za realistyczne dążenie Kancelarii Premiera Rady Ministrów (KPRM) do przyspieszenia procesu pokrycia szlaków komunikacyjnych (drogowych i kolejowych) w aukcji 5G – informuje PAP Biznes.

Podczas 15. Forum Ekonomicznego Time, pytany o to, czy 24-miesięczny termin proponowany przez KPRM na pokrycie głównych szlaków komunikacyjnych jest wykonalny dla operatorów, prezes odpowiedział, że istnieje „skończone prawdopodobieństwo”, że jest to możliwe. Dodał również, że jest to jedno z konsultowanych stanowisk, które UKE bada.

UKE rozpoczął konsultacje aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz 20 grudnia 2022 roku. Konsultacje zakończyły się 31 stycznia 2023 roku. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami urzędu, C-band ma być przekazany operatorom do dyspozycji w sierpniu 2023 roku.

Stanowiska w konsultacjach nie zostały opublikowane przez UKE na stronie internetowej urzędu. Natomiast pojawiły się na stronie serwisu telko.in.

Kancelaria Premiera zwraca uwagę na konieczność objęcia zasięgiem sieci piątej generacji wszystkich Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) na autostradach, drogach ekspresowych oraz dworców kolejowych obsługujących więcej niż tysiąc pasażerów dziennie. Ponadto KPRM chciałby skrócenia wymaganego czasu na pokrycie głównych szlaków komunikacyjnych (drogowych i kolejowych) do 24 miesięcy.

Obecne zobowiązania inwestycyjne w aukcji 5G zakładają pokrycie dróg krajowych i głównych linii kolejowych siecią o przepustowości 50 Mb/s w ciągu 36 miesięcy, a siecią o przepustowości 100 Mb/s w 60 miesięcy.

Źródło: Telko.in

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos