Search

Przełomowe osiągnięcie w świecie telekomunikacji: 402 terabity na sekundę!

Przełomowe osiągnięcie w świecie telekomunikacji: 402 terabity na sekundę!

W świecie, gdzie szybkość internetu staje się kluczowym czynnikiem rozwoju, grupa międzynarodowych naukowców dokonała przełomu, który może zmienić oblicze telekomunikacji. Zespół kierowany przez ekspertów z japońskiego Narodowego Instytutu Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych pobił własny rekord w prędkości przesyłu danych, osiągając zawrotne 402 terabity na sekundę. To osiągnięcie otwiera nowe możliwości dla przyszłości internetu i komunikacji globalnej.

Od 301 do 402 Tb/s: Nowy rozdział w historii transferu danych

Jeszcze na początku tego roku ta sama grupa badaczy ustanowiła rekord 301 terabitów na sekundę, wykorzystując pojedyncze włókno światłowodowe. Teraz, dzięki innowacyjnemu podejściu i zaawansowanej technologii, udało się przekroczyć barierę 400 Tb/s. To nie tylko imponujący skok w liczbach, ale przede wszystkim ogromny krok naprzód dla całej branży telekomunikacyjnej.

Co sprawia, że to osiągnięcie jest tak wyjątkowe? Naukowcy wykorzystali komercyjnie dostępne światłowody, co oznacza, że ta technologia ma potencjał do szybkiego wdrożenia w istniejącą infrastrukturę. Kluczem do sukcesu było zwiększenie liczby częstotliwości używanych do przesyłania danych z czterech do sześciu. To pokazuje, jak niewielkie zmiany mogą przynieść rewolucyjne efekty.

Internet szybszy niż kiedykolwiek

Aby lepiej zobrazować skalę tego osiągnięcia, naukowcy porównali nową prędkość do rekomendowanych przez Netflix 3 Mb/s potrzebnych do oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości. Nowy rekord jest aż 100 milionów razy szybszy! To otwiera drzwi do zupełnie nowych możliwości w streamingu, wirtualnej rzeczywistości i wielu innych dziedzinach.

Dr Ian Philips z Uniwersytetu Aston w Wielkiej Brytanii, jeden z kluczowych badaczy projektu, podkreśla znaczenie tego odkrycia – Uzyskane przez nas wyniki pomogą w zwiększeniu przepustowości pojedynczych włókien światłowodowych, tak aby świat dysponował szybszym systemem – powiedział po eksperymencie. – Spodziewamy się, że ta nowa technologia będzie miała znaczący udział w zwiększeniu możliwości transmisji danych w optycznej infrastrukturze przy gwałtownie rosnącym zapotrzebowaniu – podsumowuje.

Międzynarodowa współpraca kluczem do sukcesu

Prof. Wladek Forysiak, również z Uniwersytetu Aston, zwraca uwagę na międzynarodowy charakter projektu – Był to przełomowy eksperyment możliwy dzięki wysiłkowi międzynarodowego zespołu oraz najnowszym osiągnięciom technicznym dostępnym w zajmujących się telekomunikacją laboratoriach badawczych na całym świecie – komentuje. – To pokazuje, jak ważna jest globalna współpraca w dziedzinie nauki i technologii – dodał naukowiec.

Osiągnięcie 402 Tb/s to nie tylko liczba – to obietnica szybszego, bardziej wydajnego internetu, który sprosta rosnącym wymaganiom zarówno biznesu, jak i indywidualnych użytkowników. Stoimy u progu nowej ery w telekomunikacji, a przyszłość rysuje się w światłowodowych barwach.

Źródło: Bankier
Photo by Leon Seibert on Unsplash

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos