Przyszłość 5G oczami Komisji Europejskiej

Przyszłość 5G oczami Komisji Europejskiej

Nastanie ery 5G w Europie wiąże się z wieloma procedurami i wymogami, które będą musiały spełnić kraje członkowskie. Na pierwszym miejscu postawione jest bezpieczeństwo, które wzbudza wiele kontrowersji. Szczególnie jeżeli myślimy w tym kontekście o chińskich przedsiębiorstwach, takich jak Huawei. Jak się okazuje, Europa nie  zamierza odrzucić partnera z Państwa Środka, tak jak zrobiło to między innymi USA.

Wdrożenie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa Komisja Europejska przeprowadzi dzięki  3-etapowemu planowi, którego celem jest pomoc przy budowie sieci 5G. Pierwszą z wymienianych ról jest pomoc przy ocenie cyberbezpieczeństwa 5G oraz (w razie potrzeby) podjęcie odpowiednich procedur.

Jako drugie wymieniane są instytucje unijne, agencje i inne podmioty, które wspólnie podejmą ewaluację ryzyka na szczeblu unijnym dzięki analizom krajowym. Ostatni, trzeci krok to stworzenie grupy ds. Współpracy, której celem będzie utworzenie narzędzi, które pozwolą na ograniczenie ryzyka związanego z cyfrową infrastrukturą 5G.

Przed państwami członkowskimi stoi zebranie danych i przedstawienie ryzyka, które później zostanie zebrane w raport, by finalnie do 1 października ENISA (Europejska Agencja Bezpieczeństwa Sieci i Informacji) przedstawiła kompletny raport z zagrożeniami 5G w Unii Europejskiej.

Źródło: https://www.telepolis.pl/

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos