Search

Qualcomm wkracza na rynek PC z przełomowymi układami Snapdragon X

Qualcomm wkracza na rynek PC z przełomowymi układami Snapdragon X

Świat technologii stoi u progu rewolucji w dziedzinie komputerów osobistych. Na targach Computex 2024 firma Qualcomm, znana dotychczas głównie z produkcji układów do urządzeń mobilnych, zaprezentowała swoje najnowsze dzieło – układy Snapdragon X. To wydarzenie może zmienić oblicze rynku PC, wprowadzając nas w „nową erę pecetów”, jak zapowiada Cristiano Amon, prezes i dyrektor generalny Qualcomm.

Snapdragon X – nowe serce komputerów Copilot+

Układy Snapdragon X Elite i X Plus zostały zaprojektowane z myślą o komputerach z systemem Windows, ale nie byle jakich. Mowa tu o nowej kategorii urządzeń nazwanej Copilot+. Te innowacyjne maszyny mają być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wydajne przetwarzanie zadań związanych ze sztuczną inteligencją.

Kluczowym elementem architektury Snapdragon X jest układ NPU (Neural Processing Unit), który ma zapewnić komputerom Copilot+ niespotykane dotąd możliwości w zakresie AI. Według Amona, te układy nie tylko wspierają zaawansowane funkcje sztucznej inteligencji, ale także znacząco wydłużają czas pracy laptopów na baterii.

Imponujące wyniki testów wydajności

Qualcomm nie rzuca słów na wiatr. Wewnętrzne testy wydajności układu Snapdragon X Elite pokazują, że:

  • Przetwarzanie neuronowe jest do 2,6 razy szybsze niż w przypadku Apple M3
  • Wydajność jest do 5,4 razy wyższa w porównaniu z Intel Core Ultra 71
  • Mikroprocesor Qualcomm Oryon zapewnia o 51% wyższą wydajność przetwarzania CPU

Te liczby robią wrażenie i sugerują, że Qualcomm może poważnie namieszać na rynku procesorów do PC.

Giganci branży popierają inicjatywę Qualcomm

Co ciekawe, propozycja Qualcomm spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony czołowych producentów komputerów. Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo, Samsung i Microsoft – wszyscy oni wyrazili zainteresowanie nowymi układami.

Satya Nadella, prezes i dyrektor generalny Microsoftu, nie kryje swojego entuzjazmu: „Komputer PC odradza się i zmienia to, czego konsumenci mogą spodziewać się po swoich urządzeniach. Komputery Copilot+ stanowią punkt zwrotny dla całej naszej branży.”

Przyszłość należy do AI

Analitycy z firmy Gartner przewidują, że już w tym roku komputery z funkcjami AI będą stanowić ponad 20% wszystkich dostarczonych PC. Co więcej, do końca 2026 roku mają one stanowić 100% zakupów komputerów dla firm.

Microsoft jest równie optymistyczny – spodziewa się, że w pierwszym roku dostępności na rynku, pecety Copilot+ znajdą co najmniej 50 milionów nabywców.

Pierwsze modele już w drodze

Jeśli nie możesz się doczekać, by wypróbować nowe komputery Copilot+, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Pierwsze 20 modeli jest już dostępnych w przedsprzedaży, a od 18 czerwca będzie można je kupić w wybranych sklepach.

Czy układy Snapdragon X rzeczywiście zrewolucjonizują rynek PC? Czas pokaże, ale jedno jest pewne – przed nami ekscytujące czasy w świecie technologii komputerowej.

Źródło: Computerworld.pl

Photo by Brian Kostiuk on Unsplash

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos