Rabat na e-fakturze w Play – czy jest zgodny z prawem?

Rabat na e-fakturze w Play – czy jest zgodny z prawem?

W dniu dzisiejszym, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Tomasz Chróstny, wszczął postępowanie przeciwko spółce P4, operatorowi telekomunikacyjnemu, dotyczące elektronicznych faktur. Klienci, którzy zdecydowali się na rezygnację z papierowych rachunków na rzecz ich cyfrowych odpowiedników, mogli liczyć na rabat w wysokości 5 złotych przy terminowych płatnościach. Regulamin przewidywał jednak, że jeśli osoba spóźni się z płatnością za fakturę, traci ona zdobyty rabat.

Zdaniem prezesa UOKiK, takie zachowanie operatora jest niezgodne z przepisami kodeksu cywilnego, które dopuszczają sankcje tego rodzaju tylko w przypadku zobowiązań niepieniężnych. Dlatego też podjął on działania przeciwko P4. Utrata rabatu za nieopłacenie faktury w terminie ma charakter kary umownej, a takie zachowanie narusza zbiorowe interesy konsumentów.

Klienci, którzy nie opłacą faktury w terminie, tracą rabat na abonament, a operator nalicza im odsetki związane z opóźnionymi płatnościami. Co ważne, dla spółki takie zachowanie przynosi dodatkową korzyść, ponieważ abonent traci zniżkę z tytułu e-faktury, choć firma nie zmienia sposobu rozliczania i nie ponosi kosztów związanych z wysyłką i opracowaniem papierowych faktur.

Jeśli zarzuty UOKiK zostaną potwierdzone, P4 może zostać ukarane karą w wysokości 10 procent rocznego obrotu. Spółka będzie miała możliwość złożenia odwołania od decyzji UOKiK.

Źródło: Tabletowo.pl

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos