Najnowszy raportu Transforma Insights, dostarcza nam wielu informacji na temat przyszłości, gdzie liczba globalnych połączeń Internetu Rzeczy (IoT) wzrośnie trzykrotnie. Prognozy wskazują, że liczba tych połączeń wzrośnie średniorocznie o 10% (CAGR), osiągając 34,4 miliarda połączeń do 2032 roku. Z punktu widzenia liczby połączeń, IoT ma przed sobą dekadę pełną możliwości.
Znaczny wzrost rozwiązań IoT opartych na sieci komórkowej
Analitycy z Wielkiej Brytanii przewidują, że nastąpi znaczny wzrost rozwiązań IoT opartych na sieci komórkowej, jednak te stanowić będą tylko niewielką część wszystkich technologii zapewniających łączność Internetowi Rzeczy. Z raportu wynika, że liczba połączeń IoT na koniec 2022 roku wynosiła 13,2 miliarda.
Zmiana udziału technologii w IoT
Transforma przewiduje, że udział technologii IoT krótkiego zasięgu (RFID, Bluetooth, Zigbee i inne protokoły 802.15.4) w ogólnej liczbie połączeń IoT zmniejszy się z 78% w 2022 roku do 74% w 2032 roku. Z drugiej strony, liczba komórkowych połączeń IoT wzrośnie w tym okresie ponad czterokrotnie: z 1,5 miliarda w 2022 roku do 6,9 miliarda w 2032 roku, zwiększając udział w rynku z 11,6% do 17,7%.
Era 5G
Technologie IoT oparte na 5G – w tym podgrupa mMTC (massive machine-type comms), która będzie obejmować NB-IoT i LTE-M, a także 5G NR o ograniczonej przepustowości (RedCap) – zastąpią połączenia 2G i w coraz większym stopniu 4G, przewidują analitycy. Prognozują, że do 2032 roku 2G praktycznie zniknie.
Wzrost LPWA
Transforma nie sporządza liczbowych prognoz dla technologii LPWA (low-power wide-area), takich jak LoRaWAN, Sigfox i inne. W raporcie stwierdzono jednak, że „ogólnie technologie LPWA, w tym licencjonowane komórkowe i niekomórkowe odpowiedniki zwolnione z licencji, zdominują bezprzewodowe połączenia rozległe do połowy 2025 roku”.
Wartość rynku IoT
Według prognoz Transforma Insights, cały rynek IoT (w tym sprzęt i aplikacje) będzie wart 767 miliardów dolarów w 2032 roku, w porównaniu z 263 miliardami dolarów na koniec 2022 roku. To oznacza ogromny, 192-procentowy wzrost wartości rynku w ciągu zaledwie jednej dekady.
Sektor konsumencki jako główny gracz
Sektor konsumencki ma na celu odegrać kluczową rolę w tym rozwoju, stanowiąc 61% wszystkich połączeń IoT w 2032 roku. Wzrost zastosowań technologii LPWA najprawdopodobniej będzie widoczny w sieciach smart grid, aplikacjach do śledzenia i monitorowania zasobów i wielu innych.
Podsumowując
Raport Transforma Insights maluje obraz przyszłości, w której IoT odgrywa coraz większą rolę w naszym codziennym życiu. Czy to poprzez technologie komórkowe, technologie krótkiego zasięgu, czy nowe rozwiązania LPWA, na pewno możemy spodziewać się wzrostu liczby połączeń. Wraz z przewidywanym zniknięciem 2G i stopniowym spadkiem 4G, pojawia się też wyraźne zainteresowanie technologiami 5G. Wszystko to pokazuje, że przyszłość Internetu Rzeczy jest nie tylko obiecująca, ale również pełna wyzwań i innowacji.
Źródło: Telko.in
Dodaj komentarz
Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *