Rozkwit połączeń IoT: Przewidywania dla następnej dekady

Rozkwit połączeń IoT: Przewidywania dla następnej dekady

Najnowszy raportu Transforma Insights, dostarcza nam wielu informacji na temat przyszłości, gdzie liczba globalnych połączeń Internetu Rzeczy (IoT) wzrośnie trzykrotnie. Prognozy wskazują, że liczba tych połączeń wzrośnie średniorocznie o 10% (CAGR), osiągając 34,4 miliarda połączeń do 2032 roku. Z punktu widzenia liczby połączeń, IoT ma przed sobą dekadę pełną możliwości.

Znaczny wzrost rozwiązań IoT opartych na sieci komórkowej

Analitycy z Wielkiej Brytanii przewidują, że nastąpi znaczny wzrost rozwiązań IoT opartych na sieci komórkowej, jednak te stanowić będą tylko niewielką część wszystkich technologii zapewniających łączność Internetowi Rzeczy. Z raportu wynika, że liczba połączeń IoT na koniec 2022 roku wynosiła 13,2 miliarda.

Zmiana udziału technologii w IoT

Transforma przewiduje, że udział technologii IoT krótkiego zasięgu (RFID, Bluetooth, Zigbee i inne protokoły 802.15.4) w ogólnej liczbie połączeń IoT zmniejszy się z 78% w 2022 roku do 74% w 2032 roku. Z drugiej strony, liczba komórkowych połączeń IoT wzrośnie w tym okresie ponad czterokrotnie: z 1,5 miliarda w 2022 roku do 6,9 miliarda w 2032 roku, zwiększając udział w rynku z 11,6% do 17,7%.

Era 5G

Technologie IoT oparte na 5G – w tym podgrupa mMTC (massive machine-type comms), która będzie obejmować NB-IoT i LTE-M, a także 5G NR o ograniczonej przepustowości (RedCap) – zastąpią połączenia 2G i w coraz większym stopniu 4G, przewidują analitycy. Prognozują, że do 2032 roku 2G praktycznie zniknie.

Wzrost LPWA

Transforma nie sporządza liczbowych prognoz dla technologii LPWA (low-power wide-area), takich jak LoRaWAN, Sigfox i inne. W raporcie stwierdzono jednak, że „ogólnie technologie LPWA, w tym licencjonowane komórkowe i niekomórkowe odpowiedniki zwolnione z licencji, zdominują bezprzewodowe połączenia rozległe do połowy 2025 roku”.

Wartość rynku IoT

Według prognoz Transforma Insights, cały rynek IoT (w tym sprzęt i aplikacje) będzie wart 767 miliardów dolarów w 2032 roku, w porównaniu z 263 miliardami dolarów na koniec 2022 roku. To oznacza ogromny, 192-procentowy wzrost wartości rynku w ciągu zaledwie jednej dekady.

Sektor konsumencki jako główny gracz

Sektor konsumencki ma na celu odegrać kluczową rolę w tym rozwoju, stanowiąc 61% wszystkich połączeń IoT w 2032 roku. Wzrost zastosowań technologii LPWA najprawdopodobniej będzie widoczny w sieciach smart grid, aplikacjach do śledzenia i monitorowania zasobów i wielu innych.

Podsumowując

Raport Transforma Insights maluje obraz przyszłości, w której IoT odgrywa coraz większą rolę w naszym codziennym życiu. Czy to poprzez technologie komórkowe, technologie krótkiego zasięgu, czy nowe rozwiązania LPWA, na pewno możemy spodziewać się wzrostu liczby połączeń. Wraz z przewidywanym zniknięciem 2G i stopniowym spadkiem 4G, pojawia się też wyraźne zainteresowanie technologiami 5G. Wszystko to pokazuje, że przyszłość Internetu Rzeczy jest nie tylko obiecująca, ale również pełna wyzwań i innowacji.

Źródło: Telko.in

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos