Rusza przetarg na pasma dla sieci 5G w Grecji

Rusza przetarg na pasma dla sieci 5G w Grecji

Wiele wskazuje na to, że już wkrótce kolejne państwo dołączy do grona krajów oferujących swoim mieszkańcom najnowszą technologię 5G. Już w najbliższą środę, 16 grudnia, zostanie tam ogłoszony przetarg na częstotliwości dla sieci piątej generacji.

Według doniesień portalu Ekathimerini, przetarg będzie dotyczył wykorzystania pasma 700 MHz, 2 GHz, 3,4-3,8 GHz, oraz 26 GHz. Jest to jeden z nielicznych przypadków, w których postęp prac w Grecji pokrywa się z najnowszymi zmianami na arenie międzynarodowej. Podobna aukcja na częstotliwości 3,7-3,98 GHz rozpoczęła się bowiem w USA kilka tygodni temu.

Przewiduje się, że wszyscy trzej lokalni operatorzy telefonii komórkowej – Cosmote, Vodafone, oraz Wind – wezmą udział w greckim przetargu. Powinien on zakończyć się jeszcze tego samego dnia, przy czym szacowany zysk dla skarbu państwa ma wynieść 367,3 milionów euro.

Według najnowszych prognoz, do 2025 roku liczba wygenerowanych połączeń 5G osiągnie 3 miliony, przy jednoczesnych przychodach w wysokości około 260 milionów euro. Liczba ta stanowi 15% spodziewanych całkowitych przychodów z telefonii komórkowej w Grecji.

Minister ds. Zarządzania cyfrowego, Kyriakos Pierrakakis, szacuje także, że w ciągu trzech najbliższych lat zasięg sygnału 5G obejmie 60% populacji kraju, natomiast po upływie sześciu lat liczba ta wzrośnie aż do 94%.

Źródło: Broadband TV News

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos