Search

Rząd będzie walczył z phishingiem i spoofingiem

Rząd będzie walczył z phishingiem i spoofingiem

Polskę zalewa fala oszustw z wykorzystaniem połączeń telefonicznych. Rząd postanowił wytoczyć prawdziwą wojnę oszustom wykorzystującym metody phishingu i spoofingu.

Phishing to metoda oszustwa polegająca na podszywaniu się przestępców pod znaną firmę lub instytucję. Najczęstszy schemat przestępstwa polega na wysłaniu informacji SMS z polem nadawcy podszywającego się pod Pocztę, firmę kurierską lub też bank. Najczęściej w treści SMSa podana jest informacja o dopłacie lub oczekującej przesyłce. 

Spoofing to z kolei podszywanie się pod numer telefonu. Na przykład infolinię bankową lub komendę policji.

To bardzo trudne do wyeliminowania zagrożenia. Jaki zatem pomysł ma na to rządowa instytucja? Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji, podał do wiadomości, że wraz z podmiotami operującymi na rynku telekomunikacyjnym zaczęto prace nad stworzeniem rozwiązania, które umożliwi bezproblemową identyfikację połączenia z zaufanego źródła.

Podejrzane telefony miałyby być oznaczone specjalną ikoną ostrzegawczą. Dodatkowym zabezpieczeniem miałaby być blokada przesyłania linków prowadzących do stron umożliwiających kradzież tożsamości lub defraudacje.

Dopóki te rozwiązania nie zostaną wdrożone zalecamy szczególną ostrożność w przypadku wszelkich podejrzeń.

Źródło: Tabletowo.pl 

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos