Search

Seria podpaleń wieży telekomunikacyjnych. Powodem teorie spiskowe na temat 5G i Covid-19

Seria podpaleń wieży telekomunikacyjnych. Powodem teorie spiskowe na temat 5G i Covid-19

Wieże telekomunikacyjne stały się celem ataków grup ludzi, którzy łączą rozwój technologii telekomunikacyjnej (przede wszystkim wprowadzanego nowego standardu 5G) z rozwijającą się pandemią COVID-19. Teoria spiskowa ma swoich zwolenników, którzy w kilku krajów dokonali już podpalenia stacji bazowych. Do takich wydarzeń doszło m.in. w Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech i Holandii. Radykalne reakcje są bezpodstawne, co potwierdzają badania naukowe oraz oświadczenia instytucji odpowiedzialnych za rozwój technologiczny i telekomunikacyjny.

Kilka dni temu Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zdementowała pogłoski związane ze związkiem między technologią 5G, a rozpowszechnianiem się choroby zakaźnej COVID-19. Jednocześnie instytucja poinformowała, że dzięki technologii 5G świat mógłby znacznie szybciej poradzić sobie z zagrożeniem epidemicznym na przykład poprzez wdrożenie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, co odciążyłoby służby medyczne.

Grupy osób negatywnie nastawionych do rozwoju standardu 5G utrzymują, że fale radiowe mają negatywny wpływ na zdrowie i odporność, a także są narzędziem inwigilacji. Nie ma jednak dowodów, czy wszystkie dewastacje wież telekomunikacyjnych są insynuowane tymi obawami. Nie złapano dotąd sprawców podpaleń.

Teoria spiskowa gwałtownie rozprzestrzeniła się w mediach społecznościowych. Między innymi Keri Hilson, amerykańska piosenkarka z 4,2 milionami obserwujących na Twitterze, wysłała w zeszłym miesiącu kilka tweetów, które próbowały połączyć koronawirusa z 5G. Na początku kwietnia także aktor Woody Harrelson połączył rozwój 5G z koronawirusem.

Ośrodki akademickie i instytucje zaufania publicznego szybko zdementowały plotki i rozpoczęły akcję informacyjną.

Głos zabrał m.in. dyrektor medyczny NHS Michael Gove, który powiedział, że jest „oburzony i zniesmaczony” osobami, które twierdzą, że maszty 5G są prawdziwą przyczyną wybuchu koronawirusa.

Ta opowieść o 5G nie ma naukowej wiarygodności i z pewnością może potencjalnie odwrócić uwagę, podobnie jak inne tego rodzaju dezinformacje, od kontrolowania epidemii COVID-19 – powiedział dr Jonathan M. Samet, dziekan Colorado School of Public Health.

W odpowiedzi na rozpowszechniające się dezinformacje media społecznościowe i usługi streamingowe takie jak Facebook, YouTube czy Twitter będę usuwały publikacje wprowadzające w błąd społeczności.

źródło: PAP / cnet.com / instalki.pl

1 comment
Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 Comment

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos