Smartfony Huawei przejdą na HarmonyOS od 2021 roku

Smartfony Huawei przejdą na HarmonyOS od 2021 roku

Podczas dorocznej konferencji deweloperów Huawei potwierdził, że jego własny system operacyjny pojawi się na smartfonach w przyszłym roku. Wiodący chiński producent smartfonów ogłosił, że wersja beta oprogramowania HarmonyOS 2.0 zostanie udostępniona programistom mobilnym do końca 2020 roku.

Po nałożeniu przez USA sankcji na Huawei, ograniczających dostęp firmy do przyszłych aktualizacji Androida, gigant technologiczny ujawnił, że pracuje nad własnym systemem operacyjnym. Pierwszym urządzeniem z systemem HarmonyOS był smart TV Honor Vision. Ponieważ firmie zaczęły kończyć się komponenty w Stanach Zjednoczonych do produkcji swoich produktów, uruchomiła program samowystarczalności w swoim łańcuchu dostaw.

Przechodzenie na oprogramowanie typu open source

Wraz z wydaniem HarmonyOS 2.0, Huawei ogłosił również, że platforma zostanie uruchomiona na zasadach open source, aby uczynić ją bardziej dostępną dla programistów i producentów. Towarzyszyć mu będzie adaptacyjny framework UX zapewniający wsparcie dla innych urządzeń. W ramach projektu open source przekazanego Open Atom Foundation programiści otrzymają emulatory, pakiety SDK i narzędzia IDE.

Richard Yu, dyrektor generalny Huawei Consumer Business Group, przedstawił roadmapę dla HarmonyOS podczas przemówienia wprowadzającego na konferencji. Zapowiedział, że HarmonyOS będzie gotowy do użytku na urządzeniach IoT z 128KB do 128MB pamięci od 10 września. 

Firma planuje udostępnić go do użytku na urządzeniach od 128 MB do 4 GB w kwietniu 2021 r., A także na urządzeniach powyżej 4 GB sześć miesięcy później. Zgodnie z harmonogramem Huawei, gigant technologiczny nie planuje w przyszłym roku żadnych premier wysokiej klasy smartfonów z systemem HarmonyOS.

EMUI 11 i technologia HiLink

Podobnie jak jego konkurencyjny system operacyjny Android, Harmony została opracowana z myślą o pracy na wielu różnych urządzeniach. Chiński producent telefonów stwierdził, że rozproszona technologia w jego systemie operacyjnym, a także nowo wprowadzony EMUI 11 ułatwiają połączenie poza smartfonami, umożliwiając użytkownikom dostęp do innych urządzeń i sterowanie nimi. 

Dzięki bezdotykowej interakcji między smartfonami i innymi urządzeniami działającymi w systemie HarmonyOS będą mogli wyświetlać na ekranie swoje połączenia wideo i treści ze smartfonów na urządzenia z większym ekranem. Jest to rozszerzenie technologii HiLink, która została pierwotnie wydana wraz z Harmony w celu przesyłania wideo. Zostanie zaktualizowany, aby zapewnić obsługę szeregu usług współpracy, opcji kontroli i uwierzytelniania.

Globalne centra deweloperskie i laboratoria współpracy

Oprócz nowego systemu operacyjnego, Huawei rozwija obecnie własny sklep z aplikacjami. Firma AppGallery przekroczyła liczbę 96 000 aplikacji z ponad 1,8 miliona zarejestrowanych programistów mobilnych. Od początku 2020 r. liczba pobrań i udostępnień aplikacji osiągnęła poziom 261 miliardów, a liczba dostępnych interfejsów API wzrosła do prawie 13 000.

Aby pomóc swoim globalnym deweloperom, Huawei buduje również trzy laboratoria współpracy ekosystemów. Będą znajdować się w Rosji, Polsce i Niemczech. Będą oferować usługi w zakresie aktywacji, testowania i certyfikacji. Ponadto chiński gigant technologiczny buduje pięć globalnych centrów usług deweloperskich w Rumunii, Malezji, Egipcie, Meksyku i Rosji. Będą one miały na celu zapewnienie lokalnych usług i platform ułatwiających rozwój i innowacje programistom firmy.

Najnowsze wersje Huawei

Podczas konferencji Huawei ujawnił szereg nowości. Najnowsze dodatki do oferty produktowej firmy to laptopy MateBook X i MateBook 14, smartwatche Huawei Watch GT 2 Pro i Watch Fit, a także bezprzewodowe słuchawki douszne FreeBuds Pro i FreeLace Pro.

Smartwatch Watch Fit, który zawiera 44 standardowe programy fitness i obiecuje żywotność baterii do 10 dni, został niedawno wydany i dostępny w sprzedaży detalicznej w zalecanej cenie 129 EUR. Do wyboru są cztery różne opcje kolorystyczne – Sakura Pink, Mint Green, Pomarańczowy kantalupa i Czarny grafit. Z drugiej strony, Watch GT 2 Pro z tytanową obudową, bezprzewodowym ładowaniem i czujnikiem tętna ma zostać wprowadzony na rynek w przyszłym miesiącu za 299 euro. Huawei podarował nowe słuchawki lub Huawei Smart Fit Scale klientom, którzy wybrali zamów w przedsprzedaży nowe urządzenia.

źródło: Telecompaper.com

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos