Spadek ruchu w sklepach RTV i AGD w trakcie Black Friday 2021

Spadek ruchu w sklepach RTV i AGD w trakcie Black Friday 2021

Black Friday to święto zakupów? Jak widać nie dla wszystkich. Dane pokazują, że sklepy znanych sieci RTV i AGD podczas tegorocznego Czarnego Piątku mierzyły się ze spadkiem ruchu w swoich placówkach.

Firmy Proxi.cloud i UCE Research przeanalizowały ruch klientów w sklepach specjalizujących się w sprzedaży urządzeń RTV i AGD. Według ich obliczeń, aktywność konsumentach w sklepach tego typu była mniejsza o 43% niż w 2019 roku. Jest to wynik lepszy niż przed rokiem (wtedy dołek osiągnął wynik niższy o 61%), ale kryzys jest wciąż zauważalny. Ma na to wpływać kondycja zdrowotna i finansowa Polaków, która skutecznie zmusiła nas do zmiany przyzwyczajeń konsumenckich.

Sklepom stacjonarnym trudno będzie odbudować pozycję bez względu na sytuację zdrowotną i ekonomiczną w kraju. Od wybuchu pandemii klienci zdążyli już zmienić swoje nawyki zakupowe i znaczna część z nich na dobre przeniosła się do kanału online. Oczywiście wciąż wiele osób potrzebuje zapoznać się ze sprzętem elektronicznym na żywo, aby podjąć decyzję o jego ewentualnym nabyciu. Jednak w celu finalizacji zakupu kieruje się do internetu – tak badania skomentował Mateusz Chołuj z Proxi.cloud.


Specjaliście analizie poddali także inne metryki. Pod lupę wzięto m.in. spadek liczby unikalnych klientów (w 2021 o 44,6% osób mniej niż w 2019). Innym wskaźnikiem, który uległ zmianie na przestrzeni dwóch lat jest liczba sklepów, które w Black Friday odwiedzili Polacy. W 2021 tylko jeden sklep odwiedziło 81,3% osób.

Generalnie koniunktura zakupowa stygnie nawet w Black Friday. Nastroje kryzysowe i obawy przed kontaktami z innymi ludźmi nie zachęcają do wizyt w wielu placówkach. Polakom nastawionym na zakupy wystarczy odwiedzenie jednego sklepu, po uprzednim zapoznaniu się z ofertą w internecie. Większość woli nawet nie rozglądać się zbytnio za produktami, które nie należą do niezbędnych i najtańszych. Tak łatwiej jest oszczędzać w niepewnych czasach – tak o trwającej sytuacji wypowiedział się dr Andrzej Maria Faliński, były wieloletni dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Źródło: Tabletowo.pl

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos